ביטוחים

זקוקים לייעוץ והכוונה מקצועיים בנושא ביטוחים שונים עבורכם ועבור בני משפחותיכם?
אנחנו כאן כדי להשיג למענכם את הפתרונות הכלכליים הטובים ביותר ולהעניק שקט וביטחון בכל החלטה. להתייעצות אישית לגבי תיק הביטוח ואפשרויותיו הפיננסיות, לצד תכנון והחזרי מס, פנו אלינו ונדאג שתקבלו שירות אישי, קשוב ומקצועי.

תחום הביטוחים בישראל

ענף הביטוח בישראל נחשב לאחד התחומים הגדולים, התחרותיים והרווחיים ביותר במשק. בשנים האחרונות הוא הפך לאחד ההיבטים המרכזיים ביותר בהתנהלות הפיננסית האישית והמסחרית ומפנה שירותים רבים ומגוונים לציבור, שמגדיל מצידו את התיק הביטוחי שלו משנה לשנה.

למעשה, על פי נתונים שהופיעו בעיתון "גלובס", הפקדות הציבור לחסכונות הפנסיוניים הגדילו בשנת 2021 את תיק הנכסים של חברות הביטוח בלא פחות מ-10%, מה שמביא את היקף הנכסים המנוהל על ידן לכדי למעלה מ-1.5 טריליון שקל. זאת שעה שחמשת הבנקים הגדולים רשמו באותה העת רווח מצרפי של 14 מיליארד שקלים.

למעשה, הבנקים היו אלה שהחזיקו במשך שנים רבות בסך הגבוה ביותר של נכסים, עד שהמגמה התהפכה לטובת חברות הביטוח. הסיבה המרכזית לכך היא ההפקדות של הציבור לפנסיה וזאת על פי חוק, מאז שנת 2008, אך סיבות נוספות הן גם מיזוגים שהתרחשו בענף ויצרו גם נכסי קופות גמל בניהולן של חברות הביטוח וכן רכישה של בתי השקעות. לכך צריך להוסיף גם את הרווחים שמטבע הדברים נרשמו בהיקף גבוה יותר בקרב ביטוחים פעילים בשוק ההון, מה שאפשר לעמיתים של חברות הביטוח להשיג תשואה גבוהה יותר, אותה ניתן לתרגם לרווחים בפוליסות ביטוחי המנהלים למשל.

אילו ביטוחים קיימים? לפניכם הביטוחים המרכזיים בקרב הציבור הישראלי:

ביטוח משכנתא – זהו ביטוח חובה בעת קבלת משכנתא, שתפקידו לבטח את הבנק בשל הלוואות שניתנו ממנו ללקוח. ביטוח זה מורכב למעשה משני מרכיבי ביטוח: הראשון הוא ביטוח חיים שמבטח את הלווה בגובה יתרת החוב שלו לבנק. הביטוח השני הוא ביטוח מבנה, המבטח את הנכס ששועבד לבנק.

ביטוח בריאות – ביטוחי הבריאות נחלקים לממלכתי המנוהל על ידי קופות החולים ופרטי המנוהל על ידי חברות הביטוח. בכל אחד מהביטוחים ניתן ליצור תוכניות כיסוי רחבות המעניקות שירותים בריאותיים ורפואיים. כאשר נוצר ביטוח בריאות פרטי, הלקוח יכול להתאים לעצמו את תנאי הפוליסה בצורה אישית יותר ולשלם עליה בהתאם לחבילת הכיסויים שבחר.

ביטוח נסיעות לחו"ל – ביטוחים הנוגעים לנסיעות מספקים שקט נפשי וביטחון מפני כל תרחיש לא רצוי שעשוי להתעורר מחוץ לגבולות המדינה, כמו למשל מחלה או תאונה. כידוע, ההוצאות הרפואיות בחו"ל נחשבות לגבוהות ביותר ולכן מומלץ להצטרף לביטוח כדי להימנע מתשלום עלויות גבוהות מאוד אם חלילה תזדקקו למענה רפואי.

ביטוח חיים – ביטוחי חיים מגנים על קרובי המשפחה של המבוטח במקרה של מוות, נכות או מחלה קשה, מה שיוצר חוסן כלכלי אפקטיבי יותר לתא המשפחתי במהלך התקופה. קיימות עשרות תוכניות ביטוח חיים שונות המוצעות בחברות ביטוחים שונות, כך שרצוי לבחור בזו שתענה לכל הצרכים המדויקים ותספק ביטחון כלכלי מלא בכל מצב. 

ביטוח תכולה – זהו ביטוח שמתייחס לנזקים שנגרמו לרכוש שנמצא בתוך הדירה וששייכים למבוטח וליתר בני הבית. הפוליסה מספקת פיצוי או שיפוי במקרים של נזקים לתכולה בעקבות אש, רעידת אדמה, נזילה, אסון טבע, התפוצצות או נזקים שנוצרו בזדון כמו פריצה וגניבה.

ביטוח רכב – ביטוחי הרכב נחלקים ביניהם לביטוחי חובה, ביטוח מקיף וביטוח צד ג', כאשר השניים האחרונים אינם מחויבים בחוק ומכסים נזקים שנגרמו לרכב עצמו (מקיף) או לחילופין נזקים לרכב מעורב או רכוש של אדם אחר (צד ג'). ביטוחי החובה מכסים נזקי גוף שנגרמו לאדם שנפגע מכלי הרכב.

לא בטוחים אילו ביטוחים קיימים לכם?

תוכלו להיכנס אל אתר הר הביטוח השייך למשרד האוצר ובו מפורטים כל הביטוחים שיצרתם, לרבות שמות חברות הביטוח בהן נוצרה כל פוליסה ופרטי יצירת הקשר שלהן. נציין כי הר הביטוח וגם הר הכסף (המאפשר לבדוק חשבונות בנק, חסכנות צבורים, פיקדונות, קופות גמל וכיוצ"ב) אינם מציגים פרטים אישיים שנכללו בתוך הפוליסה או החוזה שנוצר מול הלקוח ולקבלת המשך הפרטים יש לפנות לחברת הביטוח עצמה.

החזרי מס בגין ביטוחים

החזרי מס נובעים ממכלול רחב של נסיבות מזכות, זכויות והטבות כפי שנקבעו בחוק ובהן מס הכנסה מחויב. למעשה, ביטוחים לוקחים חלק לא מבוטל בשאלת החזרי המס, שכן גם מהם לא פעם נוצרת הזכאות להחזר כספי שעשוי להגיע עד אלפי שקלים בכל שנה.

החזרי מס בגין הפקדות לביטוח חיים וקופת גמל

המדינה שמעוניינת לעודד את אזרחיה לחיסכון לעת גיל הפרישה או למקרה מוות, מספקת הטבות לבעלי ביטוחים אלה וביניהם החזר מס רטרואקטיבי על הפקדות שנתיות לביטוח החיים ולקופת הגמל. נציין כי כל אדם – עצמאי ושכיר רשאי להפקיד סכומים לביטוח החיים, אך מחובתו לדווח על גובה ההפקדות השנתי לרשויות המס.

איך מקבלים החזרי מס על ביטוחים?

יש לבחון את מרכיבי הביטוח המזכים בהחזרים ובהטבות על פי חוקי המס ולדרוש מהם החזרים רטרואקטיביים. לבדיקת זכאות מקצועית להחזר מס השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

כיצד למטב את התיק הביטוחי שלי?

ראשית, מומלץ לצפות בביטוחים הקיימים באתר הר הביטוח ולברר מהם הכיסויים הקיימים. לאחר מכן יהיה קל יותר לאפיין את הצרכים האישיים ולמפות את סוגי הביטוחים שישלימו את ההגנה והכיסוי המלאים בעבו