החזרי מס בגין החזקת קרוב משפחה במוסד סיעודי

החזרי מס בגין החזקת קרוב משפחה במוסד סיעודי נועדו כדי להקל על התפקוד המשפחתי הכלכלי לאורך השנה ולהפחית ולו במעט, מנטל ההוצאות הכבד של שהותם של ילדים, הורים ואחים במוסד סיעודי מתאים. למי מגיעים החזרי המס וכיצד מקבלים אותם? הכל כאן:

מצב סיעודי: אתגר משפחתי, מנטלי וכלכלי כאחד

לראות את האנשים היקרים לכם מכל מאבדים את תפקודם, פגיעים וחלשים, זה אחד הדברים הקשים ביותר שאפשר לחוות. הקשיים הם בראשונה רגשים ומנטליים, אך גם המשמעות הכלכלית של טיפול בקרוב משפחה סיעודי היא לא דבר של מה בכך.

אתם בוודאי רוצים לדעת איך אפשר להקל עליכם. ובכן, החזרי מס בגין החזקת קרוב משפחה במוסד סיעודי נועדו בדיוק לזה.

מדוע מגיעים החזרי מס בגין החזקת קרוב משפחה במוסד סיעודי?

לפי החוק, כל תושב ישראלי מחויב לשלם סכום מסוים מההכנסות שהרוויח באותה השנה למדינה. כמובן בהתאם לגובה ההכנסות שלו ולתקנות שנקבעו. יחד עם זאת, המדינה קבעה הטבות שונות בתשלום המס על מנת להקל על אזרחים שהוצאותם גבוהות מסיבה כזו או אחרת.

חולה סיעודי מוגדר כאדם שאיבד את היכולת לתפקד ולטפל בעצמו. למרות שנהוג לייחס את המצב בעיקר לאוכלוסייה המבוגרת, חשוב לציין שמצב סיעודי עלול להופיע בכל גיל, לעתים אפילו בעקבות סיטואציות פתאומיות כמו תאונה או סיבוך רפואי.

למעשה, לא תמיד קיימת האפשרות למשפחה להחזיק את אותו הקרוב בביתה. מקום שאיננו מותאם או נגיש לצרכי החולה הסיעודי, קרובים שאינם יכולים להחליף התחייבויות רבות וחשובות בשעות השגחה וסיוע רבות מאוד ליקירם וגם הצורך להעניק לו את הטיפול המקצועי הטוב ביותר – מובילים משפחות רבות להחלטה על כניסה למוסד סיעודי. ממנה כאמור, נובעים החזרי מס בגין החזקת קרוב משפחה במוסד סיעודי.

כך תחשבו את ההנחה שמגיעה לכם:

החזרי מס בגין החזקת קרוב משפחה במוסד סיעודי נובעים מהטבת מס שניתן לבקש מידי שנה והיא נגזרת מהסכום ששולם מראש למוסד הסיעודי המטפל.

חישוב גובה ההטבה מתבצע בדרך הבאה: יש לחשב 12.5% מתוך כל ההכנסה השנתית ולהפחית מהתוצאה את הסכום ששולם למוסד הסיעודי, כפול 35%. זהו הסכום שתקבלו כהחזר מס.

תנאי הזכאות

החזרי מס בגין קרוב משפחה סיעודי ניתנים לבן המשפחה המשלם מכיסו את הוצאות השהות של החולה הסיעודי, שצריך להיות הורה, ילד או בן זוג. כמו כן ההחזר משולם רק כאשר מתרחשת עמידה בתנאים הבאים:

  1. קרוב המשפחה שבגינו אתם משלמים מוגדר כ:
    * משותק לחלוטין
    * מרותק למיטה בקביעות
    * עיוור
    * חולה שאינו שפוי בדעתו
  1. שילמתם עבור החזקת החולה יותר מ12.5% מהכנסה החייבת במס השנתית שלכם.
החזרי מס בגין החזקת קרוב משפחה במוסד סיעודי
החזרי מס בגין החזקת קרוב משפחה במוסד סיעודי

קריטריון נוסף לזכאות – מבחן ההכנסות

החזר מס לנכה או עיוור, החזר מס בגין קבלת קצבה חודשית מביטוח לאומי וגם החזרי מס בגין החזקת קרוב משפחה במוסד סיעודי נחשבים למצבים שבהם ההטבה המתקבלת מהמדינה תינתן אם וכאשר הכנסת הזכאים לא עובדת תקרה הקבועה בחוק ומתעדכנת מעת לעת.

נכון לשנת 2022, רשות המיסים קובעת לעניין החזר מהחזקת קרובים במוסד סיעודי כי:

* חולה ללא בן/בת זוג שסכום ההכנסות השנתי שלו הוא עד 173,000 ש"ח.

* חולה עם בן/בת זוג שסכום ההכנסות השנתי המשותף שלהם הוא עד 277,000 ש"ח.

על מה אפשר לקבל החזרים?

על סכום הכספים ששולמו למוסד הסיעודי, כולל כספים ששולמו עבור טיפול רפואי שהמוסד סיפק.

הגשת בקשת החזרי מס בגין החזקת קרוב משפחה במוסד סיעודי

כמו רוב ההליכים הבירוקרטים, אל המסע לקבלת ההטבה המגיעה לכם ממס הכנסה תצטרכו לצאת כשאתם מצוידים בהרבה ניירת וסבלנות.

תצטרכו להגיש בקשה להחזר מס בדואר או בהגעה ללשכה, ואליה לצרף את טופס 116א' שעניינו הוא: "בקשת זיכוי ממס בגין קרוב נטול יכולת" היכול להקנות נקודות זיכוי בגין הורה סיעודי. כמו כן, יש לצרף חשבוניות מקור או אישור ממחלקת הרווחה על התשלומים למוסד הסיעודי ואת טופס 127 – "תעודה רפואית", שמולאה על ידי רופא מומחה.

שימו לב: אם אתם מקבלים מהמוסד לביטוח לאומי קצבת נכות כללית או גמלת ילד נכה, אין צורך לצרף את טופס 127.

במידה ואתם מגישים את הדו"ח השנתי "טופס 1301" (לרוב מדובר בעצמאיים), תצטרכו, בנוסף למסמכים שצוינו למעלה, למלא את הסעיף שמתייחס לזיכויים אישים בעד החזקת בן משפחה במוסד.

אם לא מימשתי את ההטבה בשנים קודמות, אוכל עדיין לקבל את ההחזרים?

כן! רשות המיסים מאפשרת להגיש בקשה רטרואקטיבית ולקבל החזרי מס עד 6 שנים אחורה. כדי שתוכלו למצות את זכותכם כעת, תצטרכו למלא טופס 135 (נקרא גם: "טופס בקשה ליחיד המבקש החזר מס ואינו חייב בהגשת דוח").

האם עליי להגיש את הבקשה לבד?

הדבר אפשרי אך לא מומלץ. חברה מקצועית ומנוסה להחזרי מס תוכל לבדוק את כל הזכויות שלכם במס, למלא עבורכם בקשה מדויקת ללא טעויות או טפסים חסרים ולספק לכם בחזרה סכום כספי גדול משמעותית, לרוב באלפי שקלים יותר.

 

השמעת המאמר לכבדי ראייה:

לשיתוף המאמר:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn