החזרי מס בגין פידיון קופת גמל לפני המועד החוקי

 

רבים רוצים לפדות את הכספים הנמצאים בקופות הגמל שלהם אך מתלבטים בעקבות שיעור המס הגובה שיש לשלם על גובה הסכום בקופה. דעו כי יש מספר קריטריונים שעבורם תוכלו לקבל החזרי מס בגין פידיון קופת גמל לפני המועד החוקי. החזרי מס אלו הם גבוהים במיוחד ולכן עליכם לדעת האם אתם זכאים להם. את כל המידע הרלוונטי נציג במאמר:

קופות גמל לגיל הפרישה – מהן ומדוע צריך לפדות אותם?

ישנם סוגים שונים של קופות גמל אך במאמר זה נדבר על קופות גמל לגיל הפרישה בלבד.

החוק מחייב כל עובד להפריש כספים בכל חודש לקרן פנסיה עבור גיל הפרישה. הקצבאות הניתנות בגיל הפרישה על ידי המדינה נמוכות ולכן המדינה מחייבת את התושבים לדאוג לעתידם דרך קרן פנסיה. בכל חודש המעסיק והעובד מפקיד כספים לקופה. כשמגיעים לגיל הפרישה ניתן לפתוח את הקרן והכספים הנמצאים בה ניתנים בדרך כלל על ידי קצבה חודשית.

ישנם מקרים בהם אנשים ירצו לפתוח את קופת הגמל לפני המועד החוקי (שהוא גיל הפרישה, 67 לגברים והחל מגיל 62 לנשים) ואם יעשו זאת, יצטרכו לשלם מס בגובה 35% מהסכום הנמצא בקופה.

הסיבה העיקרית לפידיון קופת גמל לפני המועד החוקי היא בעיה כלכלית, על כן יש זכאות להחזר מס על משיכת קופת גמל. אנשים צריכים כסף במידי ולכן מוכנים לשלם את תשלום המס הגבוה ולקבל את כספם. ישנם מצבים שבהם ניתן לפדות את הכסף בקופה מבלי לשלם מס הכנסה ולכן צריך להגיש בקשת החזרי מס בגין פידיון קופת גמל לפני המועד החוקי.

תהליך הגשת בקשת החזרי מס בגין פידיון קופת גמל לפני המועד החוקי

לא משנה מה הסיבה שבגללה אתם מושכים את הכספים. כל עוד משכתם בעקבות סיבה שפוטרת אתכם מתשלום המס, עליכם להגיש בקשת החזרי מס בגין פידיון קופת גמל לפני המועד החוקי. זוהי בקשה שתצטרכו להגיש באופן אקטיבי, היא לא מתבצעת אוטומטית.

על מנת להגיש את הבקשה עליכם לפנות לאחד מסניפי רשות המיסים או להגיש את הבקשה באופן מקוון דרך אתר רשות המיסים. הגשת בקשה להחזר מס מצריכה מספר מסמכים כמו תלושי משכורת, אישור ניהול חשבון בנק ומילוי טופס 159, זהו טופס בקשת עמית למשיכת כספי תגמולים ללא ניכוי מס. בנוסף לטפסים אלו תצטרכו להציג אישור מהחברה בה מנוהלת קופת הגמל על סכום המשיכה ואת מספר ואת מספר תיק הניכויים.

מיד נפרט את הסיבות שעבורן תוכלו לקבל החזרי מס בגין פידיון קופת גמל לפני המועד החוקי, שימו לב כי כל קריטריון מצריך טפסים נוספים שמהווים אישור ואותם יש לצרף לבקשת החזר המס.

החזרי מס בגין פידיון קופת גמל לפני המועד החוקי
החזרי מס בגין פידיון קופת גמל לפני המועד החוקי

פטור מתשלום מס לבעלי הכנסות נמוכות

הפטור מתשלום המס יינתן עבור כל חודש בנפרד ולאחר בדיקת ההכנסות בכל חודש. הפטור יינתן רק אם העמית שפתח את קופת הגמל או בן/בת זוגו הרוויחו פחות מ- 5,300 ש"ח באותו החודש. אם לזוג יש ילדים שלא עברו את גיל 18, הסכום שעליהם להרוויח פחות ממנו יעמוד על 10,600 ש"ח.

אל הבקשה להחזר המס עליכם לצרף הצהרת שכר על החודש המדובר ופירוט נכסים.

פטור מתשלום מס לבעלי הוצאות רפואיות גבוהות

הוצאות רפואיות גבוהות מוגדרות כהוצאות רפואיות שעלו על מחצית ההכנסה השנתית הכוללת של העמית ושל בן/בת זוגו. ניתן לקבל את ההטבה גם אם תשלום ההוצאות הרפואיות היה על קרוב משפחה. סכום ההוצאות הרפואיות לא יכלול בתוכו הוצאות על טיפולי שיניים.

אל הבקשה להחזר מס יש לצרף מסמכים המעידים על מצבו הרפואי של העמית או קרוב המשפחה, מסמכים המעידים על גובה ההוצאות הרפואיות ששולמו ומסמכים המעידים על גובה ההכנסה השנתית הכוללת של העמית שמבקש למשוך את הכספים.

פטור מתשלום מס לבעל נכות רפואית

אם יש לכם נכות רפואית בשיעור של 75%, הנכות כתוצאה מפגיעה או מחלה והיא אירעה לאחר מועד פתיחת קופת הגמל- תהיו זכאים לפטור מתשלום מס. הנכות צריכה להיקבע על ידי אחת הוועדות המוגדרות בחוק.

אל הבקשה להחזר מס יש לצרף את פרוטוקול הוועדה הרפואית. שימו לב כי גם בני משפחתכם שפתחו את קופת הגמל יכולים לקבל פטור מאותה הסיבה.

החזרי מס נוספים לתחומי החיסכון וההשקעות

על מנת לעודד השקעות, מדינת ישראלי מעניקה החזרי מס עבור הפקדות לביטוח חיים וקופת גמל בגובה של 25% מסכום ההפקדה. בנוסף היא מעניקה החזר מס על ריבית מפיקדון או מתכנית חיסכון בגובה הריבית. עובדה זו הופכת את ההשקעות והחסכונות למשתלמות במיוחד.

החזרי מס בגין פידיון קופת גמל לפני המועד החוקי – משתלמים מאוד ושווים הרבה כסף!

אם משכתם כספים מקופת הגמל, עליכם לבדוק האם אתם עומדים באחד מהקריטריונים לפטור ממס או קבלת החזרי מס בגין פידיון קופת גמל לפני המועד החוקי. קופות גמל הן קופות שהחיסכון בהן נעשה לאורך שנים, והכספים מצטברים. הסכום בקופה יהיה גבוה מאוד ולכן 35% מס מגובה הקופה יהיה גבוה בהתאם.

אם אתם זכאים לפטור כנראה יש לכם סיבה מספיק טובה, אתם זקוקים לכספים האלו. פעלו מהר והגישו בקשה להחזר מס על סכום המס ששילמתם!

האם ניתן לקבל החזר מס רטרואקטיבי?

כן. רשות המיסים נותנת אפשרות להגיש בקשת החזרי מס בגין פידיון קופת גמל טרם המועד החוקי עד שש שנים אחורנית.

האם ניתן להגיש בקשה להחזר מס על אדם שנפטר?

כן. אם בעל קופת הגמל נפטר, ומשיכת הכספים נעשתה עד 3 חודשים לאחר מועד הפטירה תוכלו להגיש בקשה לפטור מתשלום מס.

 

השמעת המאמר לכבדי ראייה

לשיתוף המאמר:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn