החזרי מס בגין קרוב משפחה סיעודי

החזרי מס בגין קרוב משפחה סיעודי נועדו על מנת לסייע למשפחה המשלמת על הוצאות הטיפול ולמנוע ממנה לשלם חבויות מס גבוהות אשר מקשות על ההתנהלות השוטפת. אם אחד מבני המשפחה שלכם זקוק לטיפול סיעודי ואתם אלו שמשלמים על הוצאות הטיפול, יש סיכוי גבוה שתהיו זכאים להחזרים על הוצאות אלו.

מי זכאי להגיש את הבקשה? מהו גובה ההטבה? מהם האישורים אותם צריכים לצרף לבקשה? האם ניתן להגיש את הבקשה רטרואקטיבית? ולעוד מידע חשוב בנושא, המשיכו לקרוא:

מי זכאי להטבה?

קבלת החזרי מס בגין קרוב משפחה סיעודי מתאפשרת בקרב מי שמוגדרים "קרובים" מבחינה חוקית: הורים, ילדים ובני זוג, המשלמים על הטיפול במוסד הסיעודי.
לכל אחד מהם יש קריטריונים שונים לזכאות להטבה:

כאשר הילדים או בן/ בת זוג של המטופל משלמים על הטיפול, הם יהיו זכאים להטבה אם:

*ההורה או בן/בת הזוג מרותק/ת למיטה.
*ההורה או בן/בת הזוג משותק/ת לחלוטין.
*ההורה או בן/בת הזוג עיוור/ת.
*ההורה או בן/בת הזוג בלתי שפוי/ה.

כאשר ההורים של המטופל משלמים על הטיפול, הם יהיו זכאים להחזרי מס בגין קרוב משפחה סיעודי אם:

*הילד או הבוגר עם מוגבלות (כפי שקבע מוסד ביטוח לאומי על ידי וועדה רפואית).

בנוסף על בני המשפחה לעמוד בתנאים כלליים להטבה:

*תושבי מדינת ישראל, אשר מנוכה מההכנסות שלהם מס והם שילמו עבור החזקת קרוב המשפחה שלהם סכום הגבוה מ- 12.5% מהכנסתם החייבת במס באותה שנת מס.

בנוסף על הקרוב הסיעודי לעמוד במבחן ההכנסות, אם הם ללא בן/בת זוג, ההכנסות שלהם לא יעלו על 173,000 ש"ח בשנה. אם הם עם בן/בת זוג, ההכנסות שלהם לא יעלו על 277,000 ש"ח בשנה.
(הנתונים נכונים לשנת 2022).

החזרי מס בגין קרוב משפחה סיעודי
החזרי מס בגין קרוב משפחה סיעודי

החזרי מס בגין קרוב משפחה סיעודי – מהו גובה ההטבה?

קרובי משפחה של המטופל הסיעודי יזכו ל- 35% מההפרש בין הסכום ששילמו עבור החזקת המטופל במוסד, לבין 12.5% מהכנסותיהם החייבות במס באותה שנת מס.

ניתן דוגמה על מנת להסביר:

ההכנסות של רונן בשנת מס היו 150,000 ש"ח. באותה שנת מס הוא שילם 50,000 ש"ח עבור אחזקת אימו במוסד סיעודי.
12.5% מההכנסה החייבת במס שלו הוא 18,750 ש"ח.
ההפרש בין הוצאות למוסד הסיעודי לבין האחוז הנתון מההכנסה החייבת הוא 31,250 ש"ח.
על הפרש זה רונן יקבל החזר של 35%, כלומר 11,000 ש"ח בקירוב.

החזרי מס בגין קרוב משפחה סיעודי שווים לכם הרבה כסף, ידע זה כוח, ככל שתדעו יותר מוקדם על קיומה של ההטבה כך תוכלו לדרוש את הכספים המגיעים לכם בחזרה.

תהליך הגשת הבקשה להחזר מס

ניתן להגיש בקשת החזרי מס בגין החזקת קרוב משפחה במוסד סיעודי באמצעות פנייה לרשות המיסים. על ידי הגעה פיזית לפקיד שומה בסניף הקרוב לביתכם, על ידי שליחת הבקשה בדואר למשרדי פקיד שומה או באופן מקוון דרך אתר רשות המיסים.

אל הבקשה החזרי מס בגין קרוב משפחה סיעודי יש לצרף את האישורים הבאים:

  • הוכחה על ההוצאה – קבלה או חשבונית שאכן שילמתם על אחזקת קרוב המשפחה שלכם במוסד סיעודי.
  • טופס 116א – זהו טופס זיכוי מס, בנושא בקשת זיכוי בגין קרוב נטול יכולת.
  • טופס 127- טופס הממולא על ידי מומחה בהתאם לבעיה הרפואית שיש לקרוב שלכם. בטופס זה יהיו כל הפרטים הרפואיים כמו אבחנה רפואית ותאריך שממנו התחילה ההבחנה. אין צורך בטופס זה בכל המקרים, תלוי במקרה ונתון לשיקול הדעת של רשות המיסים.

אם אתם עצמאיים, תוכלו לבקש החזר מס דרך הגשת הדוח השנתי שלכם לרשויות המס בצירוף כל הטפסים שציינו.

שימו לב: החזרים בשל קרוב סיעודי אינם ההחזרים היחידים שמגיעים ממס הכנסה. למעשה, קיימות זכויות נוספות המעניקות לכם החזרי מס לתא המשפחתי כמו למשל בגין נכות או מחלה ממושכת, החזרי מס לגרושים, להורים יחידנים ועוד.

הגשת בקשה להחזר מס באופן עצמאי

ניתן להגיש בקשה להחזר מס באופן עצמאי אך אנו לא ממליצים על כך. הוצאות על טיפולים סיעודיים יכולים להגיע לסכום גבוה ולכן עליכם להגיש את הבקשה באופן מדויק ומלא. כל טעות עלולה להוביל לכך שתקבלו פחות כסף ממה שאתם זכאים לו.

יש לכם קרוב משפחה סיעודי ואתם אלו שמשלמים את הוצאות הטיפול ? החזרי מס בגין קרוב משפחה סיעודי מגישים עם חברה מקצועית ומנוסה. השאירו עוד היום את הפרטים שלכם ונדאג שנציג יצור אתכם קשר כדי ללוות אתכם בתהליך.

אני והאחים שלי התחלקנו בתשלום ההוצאות עבור הטיפול של אבא שלנו, האם כולנו זכאים להחזר מס?

לא. רק קרוב משפחה אחד זכאי לקבל החזרי מס בגין קרוב משפחה סיעודי. עליכם לעשות תכנון מראש ותיאום מי יהיה בן המשפחה שישלם בפועל את התשלומים והוא יהיה זכאי לקבל את ההחזר.

האם אצטרך להגיש את הבקשה להחזר מס בכל שנה?

כן. אם הייתם זכאים להחזר מס בשנה אחת, לא תקבלו החזר מס אוטומטי על השנה לאחר מכן. בכל שנת מס תצטרכו להגיש בקשה להחזר בצירוף כל המסמכים הנדרשים. לכן עליכם לשמור את כל ההוכחות על התשלומים ששילמתם בגין הטיפול הסיעודי בכל שנה.

לא ידעתי על ההטבה הזו, האם אוכל לקבל החזר על השנתיים האחרונות?

בהחלט כן! רשות המיסים מאפשרת החזרי מס עד שש שנים אחורה. אך עליכם לשים לב שבכל שנה מתעדכנים הנתונים לזכאות להטבה וגובה תקרת השכר.

 

השמעת המאמר לכבדי ראייה

לשיתוף המאמר:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn