החזרי מס בגין תשלום מזונות

 

במצבים של גירושים, יש קושי רב לשני הצדדים ואתגרים עתידיים הצפויים להם בהתמודדות העתידית. כאשר אחד מבני הזוג משלם תשלומי מזונות, האתגר הכלכלי שלו גדל ולכן על פי סעיף 40 לפקודת מס הכנסה, המדינה מעניקה הטבה על מנת לנסות לצמצם את הפער הכלכלי. בעקבות קבלת ההטבה על כל משלמי המזונות להגיש בקשת החזרי מס בגין תשלום מזונות.

במהלך המאמר נציג את ההטבה, את השווי שלה, כיצד ניתן לממש אותה ועוד. זכרו כי מדובר על סכום החזר מס גבוה ביותר ואם אתם משלמי מזונות, המשיכו לקרוא את המאמר:

על מנת להבין את החזרי המס טוב יותר, נסביר מהם נקודות זיכוי –

נקודות זיכוי ניתנות לכל תושב בישראל על פי הנתונים האישיים שלו, בעוד שבאופן אוטומטי כל תושב מקבל 2.25 נקודות זיכוי ואילו הנשים מקבלות תוספת של 0.5 נקודת זיכוי. הנקודות מקנות הנחה בתשלום מס הכנסה וניתן לצבור אותן עד שתשלום מס ההכנסה החייב במס מגיע לאפס. תשלום מס ההכנסה נקבע על פי גובה ההכנסה השנתית, לפי מדרגות המס ולפי מספר נקודות הזיכוי. באתר רשות המיסים תוכלו למצוא מחשבון נקודות זיכוי שיסייע לכם בחישוב כמות הנקודות זיכוי שמגיעות לכם בהתאם לסטטוס ולמצבכם.

נקודת זיכוי אחת שווה 223 ש"ח בחודש ו- 2,676 ש"ח בשנה (נכון לשנת 2022) ואת ההנחה אתם אמורים לראות בתלוש המשכורת שלכם. אם אתם עצמאיים, חישוב המס שעליכם לשלם יתבצע לאחר חישוב נקודות הזיכוי בעת הגשת הדו"ח השנתי.

נקודות זיכוי ניתן לקבל בגין הורות לילדים, שירות במילואים, סיום לימודים אקדמיים ועוד. וגם בעקבות תשלום מזונות. אם שילמתם מזונות עליכם להגיש בקשת החזרי מס בגין תשלום מזונות.

באילו מקרים משלמי מזונות זכאים לנקודות זיכוי במס הכנסה?

ההטבה הניתנת היא נקודת זיכוי אחת במס הכנסה והיא קבועה כל עוד תשלומי המזונות משולמים.

הזכאים להטבה הם:
* בן זוג המשלם תשלומי מזונות לאישה או לילדים שאינם גרים איתו באותו משק בית.
* בן זוג המשלם תשלומי מזונות לאישה שלו לשעבר גם לאחר שהתחתן בשנית.
* בן זוג המשלם תשלומי מזונות לילד שנולד מחוץ למסגרת הנישואים.

אופן מימוש ההטבה

אם אתם שכירים עליכם ליידע את מקום העבודה שלכם כי אתם משלמים מזונות, להציג את האישורים הנדרשים ולוודא כי אכן ההנחה מעודכנת בתלוש המשכורת שלכם בהתאם לחוק החזרי מס בגין תשלום מזונות.

אם אתם עצמאיים, עליכם למסור לרואה החשבון המטפל בדו"ח השנתי שלכם את כל המידע הרלוונטי ואת כל האישורים על מנת שהוא יעדכן את ההנחה בחישוב תשלום המס.

אם לא מימשתם את נקודות הזיכוי המגיעות לכם או כי באמצע שנת המס הגיעו לכם נקודות זיכוי נוספות, תוכלו להגיש בקשת החזרי מס בגין תשלום מזונות בעקבות תשלום עודף למס הכנסה.

על מנת להגיש את הבקשה להחזר עליכם לפנות לרשות המיסים: בסניף הקרוב לביתכם, דרך הדואר או דרך האתר המקוון.

אל הבקשה תצטרכו לצרף תלושי שכר, טופס 106 ופסק דין המעיד על תשלום מזונות או הסכם מזונות חתום.

אם אכן תימצאו זכאים לקבל החזרי מס בגין תשלום מזונות, תקבלו את סכום ההחזר ישירות לחשבון הבנק שלכם בתוספת 4% הפרשי הצמדה וריבית.

החזרי מס בגין תשלום מזונות
החזרי מס בגין תשלום מזונות

ומה קורה במצב של משמורת משותפת?

כיום, מערכת המשפט מזכה לרוב את האם במשמורת מלאה מעל הילדים אך יש מצבים בהם האב יקבל משמורת מלאה על הילדים או ששני ההורים יקבלו משמורת משותפת. במצבים אלו תוכלו לקבל החזרי מס לגרושים ולקבל החזר מס לאבות במשמורת מלאה ובמשמורת משותפת וזאת מאחר שנקודות זיכוי שונות מגיעות לאב בעקבות המשמורת על הילדים.

קבלת תשלומי מזונות

תשלום המזונות מקנה למשלם נקודות זיכוי אשר מהוות הנחה במס ההכנסה אך מקבל המזונות מקבל פטור מתשלום מס ואף החזרי מס למשלמי מזונות. כידוע, מדינת ישראל גובה מס על כל הכנסה אך לא על תשלום מזונות. אם קיבלתם תשלום מזונות ושילמתם עליו מס, תוכלו להגיש בקשה להחזר מס.

החזרי מס בגין תשלום מזונות – פעולה שאסור לוותר עליה

כל עוד אתם משלמים מזונות ואתם עומדים בתנאי הזכות, אתם תהיו זכאים לנקודת זיכוי אחת במס הכנסה. זוהי הטבה קבועה ולכן אם לא מימשתם את ההטבה, סכומי ההחזר יהיו גבוהים בעקבות חודשי ההטבה המצטברים שלא מומשו. סכומי ההחזרי משמעותיים, אל תוותרו עליהם.

הגשת הבקשה מצריכה מילוי פרטים ובירוקרטיה אך סכום ההחזר יפצה על העבודה הקשה. זכרו כי תמיד ניתן לגשת לחברה מקצועית שתבצע עבורכם את תהליך הגשת הבקשה!

האם ניתן לקבל החזר בדיעבד?

אכן כן. בקשת החזר מס משלמי מזונות נמנית עם בקשות שונות להחזר מס שניתן להגיש אותן עד שש שנים אחורנית.

לא ידעתי על קיומה של ההטבה, מהו סכום ההחזר שאקבל?

מאחר וניתן להגיש בקשה רטרואקטיבית עד 6 שנים אחורה. אם בכל 6 השנים שילמת את המזונות ולא מימשת את נקודות הזיכוי תוכל לקבל זיכוי של 223 ש"ח עבור כל חודש, כלומר בסביבות 16,000 ש"ח עבור על התקופה. על מנת לבדוק את סכום החזרי מס בגין תשלום מזונות המדויק, תוכל להתייעץ עם חברה מקצועית או לבדוק באחד מהסימולטורים.

 

השמעת המאמר לכבדי ראייה

לשיתוף המאמר:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn