החזרי מס חופשת לידה

 

נשים רבות יוצאות לחופשת לידה, הן מתכוננות לבואו של הילד או הילדה ולאחר מכן נשארות בבית על מנת לטפל בו. בין כל ההכנות לבואו של הילד, זכרו לוודא את זכאותכם להחזרי מס. החזרי מס חופשת לידה ניתנים בעקבות מספר קריטריונים וחשוב לבדוק אותם לאחר ששנת המס הסתיימה. תוכלו לקבל בחזרה כספים רבים שיקלו עליכם. מעניין אתכם לכמה נקודות זיכוי מס זכאית אישה הרה? רוצים לדעת למה ואיך? עוד תוכלו למצוא במאמר הבא:

קבלת החזרי מס חופשת לידה בעקבות נקודות זיכוי

נקודות זיכוי מקנות הנחה בתשלום החייב במס. באופן אוטומטי, כל אישה תושבת במדינת ישראל תקבל 2.75 נקודות זיכוי. נקודת זיכוי אחת שווה 223 ש"ח בחודש ו- 2,676 ש"ח בשנה.

ניתן לקבל החזרי מס חופשת לידה אם האישה לא ניצלה את נקודות המס שלה במהלך השנה או שהיא קיבלה נקודות נוספות באמצע השנה. במצבים אלו תגיע לה הנחה נוספת בתשלום המס והיא תקבל את הסכום העודף שהיא שילמה בחזרה.

נקודות זיכוי שהאישה בחופשת לידה יכולה לקבל-
*בגין הורות לילד עד גיל 18- בשנת המס של הלידה, האישה זכאית לתוספת של 1.5 נקודות זיכוי.
*בגין הורות לילד עד גיל 5- בשנת המס של הלידה, האישה זכאית לתוספת של 1.5 נקודות זיכוי.
*אמא חד הורית- בשנת המס של הלידה, האישה זכאית לתוספת של נקודת זיכוי אחת.

זכרו כי ניתן לקבל נקודות זיכוי ללא הגבלה אך ניתן לנצל אותן עד שהתשלום המחויב במס יגיע לאפס.
נקודות זיכוי יתקבלו רטרואקטיבית לאחר הלידה אך יהיו תקפות לאורך כל החודשים של אותה שנת מס.

קבלת החזרי מס חופשת לידה בעקבות שינויים במדרגות המס

מדרגות המס קובעות את שיעור המס שאותו יש לשלם בהתאם לסכום ההכנסה השנתית. ככל שההכנסה השנתית תהיה נמוכה יותר, כך גם שיעור המס שיש לשלם. למרות שחישוב המס הקובע מתבצע לפי גובה ההכנסה השנתית, בפועל תשלום המס החודשי נקבע לפי הכנסה שנתית צפויה (משכורת חודשית כפול מספר חודשי השנה).

במצב זה עלולים להיות פערים בין ההכנסה השנתית בפועל לבין ההכנסה השנתית הצפויה ולכן יכול להיות מצב של תשלום מס גבוה מהדרוש.

בעקבות חופשת הלידה, האישה מחסירה חודשי עבודה במהלך שנת המס ולכן באופן אוטומטי ההכנסה השנתית שלה פוחתת משמעותית. במצב כזה, קיים מצב כי היא ירדה במדרגת מס וכי היא שילמה תשלום מס גבוה יותר על החודשים בהם היא עבדה. במצב כזה עליה להגיש בקשת החזרי מס חופשת לידה.

החזרי מס חופשת לידה
החזרי מס חופשת לידה

החזרי מס לתא המשפחתי

מלבד החזרי מס חופשת לידה, ניתנים החזרי מס לתא המשפחתי למשפחה עם מספר ילדים זכאית לקבל נקודות זיכוי נוספות ולכן לקבל החזר מס הכנסה גבוה יותר. ניתן לקבל כפל הטבות ואין הגבלה למספר הילדים שעבורם ניתן לקבל את נקודות הזיכוי.

הורות לילדים מעניקה נקודות זיכוי בהיקף שונה, בהתאם לגיל הילדים:
*ילד מתחת לגיל 18- זכאות ל-0.5 נקודת זיכוי במהלך שנת הלידה, נקודת זיכוי אחת במהלך כל שנה עד שהילד הגיע לגיל 18 ו-0.5 נקודת זיכוי בשנת המס בא מלאו לילד 18.
*ילד עד גיל 5- זכאות ל-1.5 נקודות זיכוי משנת הלידה ועד השנה בה מלאו לילד 5.

החזר מס להורים גאים יינתן בדיוק מאותה הסיבה. הם יוכלו לקבל את נקודות זיכוי אלו עבור כל ילד אך עליהם לבחור מי מבני הזוג יקבל את ההטבה מאחר ובאופן אוטומטי האישה היא זו שמקבלת את נקודות הזיכוי במס הכנסה עבור הילדים.

החזרי מס לזוגות נשואים

זוגות נשואים נהנים מהטבות מס משתלמות במיוחד. מבחינת רשות המיסים, זוג נשוי מגיש דו"ח אחד והטבות המס של הזוג נקבעות יחדיו. לכן נקודות הזיכוי של אחד מבני הזוג יכולות להיות מועברות לבן הזוג השני. לדוגמה, אישה שלא עובדת ואין לה הכנסה, זכאית לנקודות זיכוי, היא יכולה להעביר את נקודות הזיכוי לבעלה שעובד ולכן ישלם תשלום מס מופחת על ההכנסה שלו -כך עובדים החזרי מס לזוגות נשואים.

החזרי מס הם משתלמים במיוחד

ניתן לראות כי בעקבות גורמים שונים מגיעים לאם שילדה החזרי מס חופשת לידה. כנראה שהחזרי המס יהיו עבור חודשים רבים ולא עבור חודש אחד ולכן סכום ההחזר מצטבר ויכול להיות גבוה למדי. תוכלו להגיש את הבקשה להחזרי המס רק ששנת המס הסתיימה אך אל תשכחו, זוהי פעולה יחסית פשוטה שתקל עליכם רבות בהמשך. בדקו עוד היום את זכאותם להחזרי מס.

האם מקום העבודה אמור לזכות אותי בנקודות הזיכוי?

בהחלט. עלייך לעדכן את מקום העבודה בנתונים המזכים אותך בנקודות זיכוי ולוודא כי אכן את מקבלת הנחה בתשלום המס. ועל מנת לראות כי אכן הפעולה בוצעה, בדקי בתלוש השכר שלך. אם הפעולה לא בוצעה, גשי לחשבי השכר לתיקון הפרטים והגישי בקשה להחזר מס על התקופה בה שילמת עודף מס.

לא ידעתי על קיומן של נקודות זיכוי, האם הכסף אבוד?

לא! הכספים לא אבודים מאחר ותוכלי להגיש בקשה להחזר מס רטרואקטיבית עד שש שנים אחורה. עלייך להגיש את הבקשה להחזר מס מהר ככל הניתן על מנת לקבל בחזרה סכום גבוה יותר.

 

השמעת המאמר לכבדי ראייה

לשיתוף המאמר:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn