החזרי מס לזוגות נשואים

 

רבים יודעים כי כאשר מתחתנים מגיעות הטבות שונות במוסדות המדינה, כך גם במוסד רשות המיסים. ישנן הטבות משמעותיות לזוגות נשואים ועל כך הם יוכלו לדרוש החזרי מס לזוגות נשואים. מאחר ומדובר על מספר הטבות מס לזוגות נשואים, סכומי ההחזר יכולים להגיע לסכומים משמעותיים מאוד ולכן חשוב להכיר את הנושא.

במאמר זה נציג את חישוב תשלום המס בקרב זוגות נשואים וגם גובה החזרי מס לזוגות נשואים, נסביר מדוע מגיע להם החזר מס ונסביר כיצד ניתן לבקש החזר מס נשואים. המידע הזה חשוב והוא יחסוך לכם כסף, המשיכו לקרוא:

זוגות נשואים זכאים לחישוב מס הכנסה שונה

בתור זוג נשוי ניתן לקבל הטבות במס הכנסה, כמו גם החזרי מס לזוגות נשואים. ההטבות יכולות לבוא לידי ביטוי כאשר ניתן להעביר את נקודות הזיכוי מאחד לשני. עובדה זו יכולה לחסוך לכם כסף מאחר ולא כל הכנסה חייבת במס. כיום, יש חובת תשלום מס מהכנסה מסוימת, לכן אם אחד מבני הזוג זכאי להטבה אך היא אינה ממומשת בעקבות אי חובת מס, תוכלו להעביר את ההטבה לבן הזוג השני ולשלם תשלום מופחת למס הכנסה.

מהן נקודות זיכוי?

נקודות זיכוי מקנות הנחה בתשלום מס הכנסה. ניתן לקבל נקודות זיכוי על מספר קריטריונים: מעבר לעיר פריפריאלית, סיום לימודים אקדמיים, שירות מילואים ועוד. בנוסף לאלו, ניתן לקבל נקודות זיכוי גם אם אתם זוג נשוי: בגין הורות לילדים וגם במקרים של נכות או עיוורון באחד מבני הזוג. כאשר הזכאות ניתנת לאחד מבני הזוג ואין לו הכנסה, באופן אוטומטי הבן זוג השני יקבל את נקודות הזיכוי.

נקודות זיכוי יכולות להיות שוות הרבה כסף. כאשר נקודת זיכוי אחת שווה 223 ש"ח בחודש ו- 2,676 ש"ח בשנה והן נצברות. כלומר ניתן לקבל ולממש נקודות זכות רבות עד שההכנסה החייבת במס תגיע לאפס. עובדה זו משמעותית וחשובה מאחר וככל שההכנסה שלכם תהיה גבוהה יותר כך תצטרכו לשלם שיעור מס גבוה יותר- בהתאם למדרגות המס של רשות המיסים.

קבלת החזרי מס לידועים בציבור

מלבד קבלת החזרי מס לזוגות נשואים, ניתן לקבל גם החזר מס לידועים בציבור. ידועים בציבור הם זוגות שמקיימים ביניהם יחסים של זוג נשוי אך לא נתנו לזוגיות שלהם את תוקף הנישואין המשפטי. ההגדרה לידועים בציבור היא מגורים משותפים וניהול משק בית משותף.

אם אתם ידועים בציבור ויש לכם ילדים, תזכו לקבל נקודות זיכוי בגינם גם אם אתם לא נשואים. בדרך כלל האם מקבלת את נקודות הזיכוי אך ניתן להעביר את הזכאות. בנוסף מאחר ואתם לא ישות משפטית אחת, תוכלו להגיש את הדו"ח השנתי למס הכנסה בנפרד. מדרגת המס שתגיעו אליה תהיה נמוכה יותר ותשלמו תשלום מס מופחת יותר.

החזרי מס לזוגות נשואים
החזרי מס לזוגות נשואים

קבלת החזרי מס למשלמי מזונות

אם הייתם זוג נשוי והתגרשתם כנראה אחד מכם יצטרך לשלם תשלומי מזונות. ניתן לקבל החזר מס משלמי מזונות בעקבות קבלת הטבה בדמות נקודת זיכוי אחת במס הכנסה. את אותה הטבה ניתן לקבל כאשר האב והאם חולקים משמורת משותפת או כאשר האב משלם מזונות לאם אך הוא עדיין אינו נישא בשנית.

קבלת החזרי מס להורים גאים

משנת 2013 גם זוגות גאים מקבלים הטבות במס הכנסה. קבלת החזרי מס לזוגות נשואים יהיו זהים לקבלת החזר מס להורים גאים בגין הורות לילדים. הורות לילדים יכולה לזכות במספר נקודות זיכוי במס הכנסה, תלוי בגיל של הילד. בעוד שבזוג של גבר ואישה, האישה מקבלת באופן אוטומטי את נקודות הזכות, במקרה של הורים גאים הם יוכלו לבחור למי תגיע הזכאות.

חלוקת נקודות הזיכוי מתחלקת כך:
*בשנת הלידה – 1.5 נקודות זיכוי.
*בכל שנה מגיל שנה עד גיל 5 – 1.5 נקודות זיכוי.
*בכל שנה מגיל 6 ועד גיל 18 – נקודת זיכוי אחת.
*בשנה בה ימלאו לילד 18- חצי נקודת זיכוי.

קבלת החזר מס

החזרי מס לזוגות נשואים מתקבלים כאשר נקודות הזיכוי המגיעות לכם לא מומשו. במקרה כזה, שילמתם עודף מס במהלך שנת המס ממה שהייתם צריכים לשלם ועליכם להגיש בקשה להחזר מס.

בנוסף, ניתן לבקש החזר מס אם היו שינויים בהכנסה השנתית במהלך השנה: כמו חופשת לידה, פיטורין, יציאה לחל"ת וגם החלפת עבודה. בכל השינויים האלו ההכנסה השנתית יכולה לרדת או להעלות ולכן יהיו שינויים במדרגת המס שתגיעו אליה וכך גם בתשלום המס שתצטרכו לשלם.

על מנת לקבל את החזר המס תצטרכו לפנות לרשות המיסים ולמלא טפסים שונים. ביניהם טופס 135 שהוא טופס הבקשה להחזר מס, טופס 106 שהוא טופס ריכוז התשלומים מהמעסיק וטפסים רלוונטיים נוספים המאשרים את זכאותם לנקודות הזיכוי השונות.

לאחר הגשת הבקשה, הבקשה מועברת לרשות המיסים לבדיקה האם אתם זכאים להחזר מס. אם תימצאו זכאים, תקבלו את הכסף המגיע לכם ישירות לחשבון הבנק שלכם.

האם ניתן לקבל החזרי מס לזוגות נשואים רטרואקטיבית?

כן! באופן כללי ניתן לקבל החזרי מס מרשות המיסים עד שש שנים אחורה. אך עליכם להגיש בקשה להחזר מס בעבור כל שנה ולא בקשה אחת לכל השנים יחדיו. אם תרצו לקבל החזרי מס לזוגות נשואים לשנת 2016 תוכלו להגיש בקשה להחזר מס עד סוף שנת 2022.

לשיתוף המאמר:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn