החזרי מס למשפחות חד הוריות

 

משפחות חד הוריות רבות מוצאות את עצמן בהתמודדות כלכלית קשה בכל חודש. על מנת להקל על ההתמודדות, רשות המיסים מעניקה הטבות מס. ישנה הטבת מס עיקרית שניתנת למשפחות חד הוריות, הטבה זו יכולה להגיע לסכומים גבוהים מאוד אם היא לא ממומשת ולכן יש צורך להגיש בקשה על מנת לקבל החזרי מס למשפחות חד הוריות.

במאמר זה נציג מידע חשוב בנושא, המידע יחסוך לכם כסף ויהפוך את תהליך הגשת הבקשה לפשוט יותר. זכרו כי ידע זה כוח. המשיכו לקרוא:

משפחות חד הוריות – זכאות להטבה

זכאות להחזרי מס למשפחות חד הוריות ניתנת באופן שווה לאב יחידני או לאם יחידנית. כך שחישוב נקודות זיכוי לאם חד הורית לא שונה מאב חד הורי. הגדרה של הורה יחידני הא אדם שבן זוגו נפטר או אדם שרשום במרשם האוכלוסין ללא פרטי בן הזוג השני.

ההטבה היא נקודת זיכוי אחת במס הכנסה ללא קשור להטבות הניתנות בגין הורות לילדים. נקודת הזיכוי שתתקבל תהיה בנוסף להטבה, היא ניתנת ללא תלות במספר הילדים של ההורה.

כמה שוות נקודות זיכוי?

ישנם הרבה מקרים בהן משפחות חד הוריות נקלעות למצבים כלכליים קשים ולכן כל שקל חשוב – לכן יש החזרי מס למשפחות חד הוריות. נקודת זיכוי אחת שווה 223 ש"ח בחודש ו- 2,676 ש"ח בשנה, נכון לשנת 2022. זה אומר שתזכו להנחה נוספת של 223 ש"ח בחודש בתשלום המס אותו אתם נדרשים לשלם מתוך המשכורת שלכם. נציין כי לא כל הכנסה מחויבת במס (תלוי בגובה ההכנסה) וכי ניתן לצבור נקודות זכות עד שתשלום המס המחויב בהכנסה יגיע לאפס.

תזכו לקבל באופן אוטומטי 2.25 נקודות זיכוי לתושב שהינו גבר ו- 2.75 נקודות זיכוי לתושבת שהינה אישה. מלבד נקודות אלו, אם תעמדו בקריטריונים הבאים תוכלו לקבל נקודות זיכוי נוספות בהיקף שונה: הורות לילדים, התגוררות בעיר פריפריאלית, סיום לימודים אקדמיים או מקצועיים, עולה חדש, בעיות רפואיות כפי שמכיר החוק לזכאות ועוד.

חשיבות החזרי מס למשפחות חד הוריות

ראשית עליכם להבין אם אתם זכאים להטבה ואם הנתונים שלכם מעודכנים במקום העבודה שלכם, זה על מנת להבין אם בפועל אתם מקבלים את ההנחה שמגיעה לכם.

אם אתם זכאים להטבה ולא מקבלים אותה עליכם לפנות אל מקום העבודה שלכם ולעדכן שם את הפרטים שלכם בצירוף אישורים מתאימים. עבור החודשים שעברו שלא קיבלתם את ההטבה, תוכלו להגיש בקשה על מנת לקבל החזרי מס למשפחות חד הוריות.

החזרי מס למשפחות חד הוריות ניתנים כאשר שילמתם תשלום מס עודף למס הכנסה בעקבות הטבה שלא עודכנה.

זכרו, מדובר על סכום של 223 ש"ח בחודש. ככל שעוברים החודשים והשנים, הסכומים האלו מצטברים. כמובן שסכום של 223 ש"ח בכל חודש יכול לעזור מאוד בכלכלת הבית אבל גם סכום משמעותי שמגיע לכם ויכול לחזור אליכם חזרה הוא חשוב ולכן עליכם לפעול על מנת להגיש את הבקשה להחזרי מס למשפחות חד הוריות.

החזרי מס למשפחות חד הוריות
החזרי מס למשפחות חד הוריות

החזרי מס לתא המשפחתי – פעולה חשובה!

מאחר ובדרך כלל אם להורה יחיד יש ילדים, הוא יהיה זכאי לנקודות זיכוי בגין שני הקריטריונים האלו ואולי עבור מספר קריטריונים נוספים. עליכם לבחון את כל נקודות הזיכוי שאתם זכאים אליהם מבחינת החזרי מס לתא המשפחתי על מנת להגיש בקשה להחזרי מס לכל התא המשפחתי. הכסף מגיע לכם ולכן עליכם לדרוש אותו בחזרה!

איך מגישים בקשה להחזר מס?

מתקשים להבין איך עושים החזר מס? תוכלו להגיש בקשה להחזר מס באופן עצמאי דרך אתר האינטרנט של רשות המיסים, דרך שליחת מכתב או הגעה פיזית לסניף רשות המיסים הקרוב לביתכם.

הטפסים שיש לצרף לבקשה הם טופס 135 שהוא טופס הבקשה, וטפסי 106 שהם טפסים הניתנים על ידי המעסיק, טפסים אלו מרכזים את כל ההוצאות של המעסיק אליכם. מלבד טפסים אלו תצטרכו לצרף כל טופס רלוונטי נוסף.

קבלת החזרי מס בגין תשלום מזונות

מלבד החזרי מס למשפחות חד הוריות, גם משלמי מזונות זכאים להחזרי מס בגין תשלום מזונות. החזרים אלו ניתנים להורה המשלם על המזונות כל עוד הילדים שלו מתחת לגיל 18. ההטבה היא נקודת זכות אחת במס הכנסה. על מנת לקבל את ההחזר, יש לצרף לבקשה הסכם מזונות חתום או פסק דין המעיד על תשלום מזונות .

קבלת החזרי מס בגין קרוב משפחה סיעודי

קרובי משפחה של המטופל הסיעודי (הורים, אחים או ילדים) יזכו ל- 35% מההפרש בין הסכום ששילמו עבור המטופל במוסד, לבין 12.5% מהכנסותיהם החייבות במס באותה שנת מס.

הורה/בן זוג של המשלם יחשב כסיעודי אם הוא עומד באחד מהתנאים הבאים: מרותק למיטה, משותק לחלוטין, עיוור או בלתי שפוי. הורה של ילד יחשב כסיעודי אם הילד או הבוגר בעלי מוגבלות כפי שקבעה הועדה של ביטוח לאומי.

על מנת להגיש את הבקשה להחזרי מס בגין קרוב משפחה סיעודי תצטרכו לצרף טפסים נוספים מלבד הטפסים הרגילים. טפסים כמו: טופס 116א המהווה טופס בקשת זיכוי בעקבות קרוב נטול יכולת, טופס 127 המהווה אסמכתא על מצבו הרפואי של הקרוב (טופס זה ימולא על ידי רופא מומחה).

איך מקבלים את תשלום החזר המס?

אם תמצאו זכאים להחזר מס, תקבלו את התשלום ישירות לחשבון הבנק שלכם בתוספת 4% הפרשי הצמדה וריבית.

איתי כי מקום העבודה שלי לא עדכן לי את ההטבה כבר 4 שנים, האם אהיה זכאית להטבה על הזמן הזה?

בהחלט כן. רשות המיסים מאפשרת להגיש בקשה להחזר מס עד 6 שנים אחורה בדיוק עבור מצבים כאלו. עליך לאסוף את כל המסמכים הרלוונטיים ולהגיש בקשה עבור החזרי מס למשפחות חד הוריות. שים לב כי תצטרך להגיש בקשה עבור כל שנת מס, לא ניתן להגיש בקשה אחת עבור כל השנים.

 

השמעת המאמר לכבדי ראייה

לשיתוף המאמר:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn