החזרי מס עבור הפקדות לביטוח חיים וקופת גמל

הפקדות לביטוח חיים וקופת גמל אלו פעולות שעושים רוב האוכלוסייה בישראל על בסיס חודשי. פעולות אלו הן חשובות ומדינת ישראל רוצה לעודד יותר ויותר תושבים להמשיך ולבצע אותן, לכן היא מאפשרת החזרי מס עבור הפקדות לביטוח חיים וקופת גמל. מאחר ואלו הפקדות חודשיות, סכומי ההחזר יהיו משתלמים במיוחד.

במאמר נציג את סוגי החזרי המס השונים, נסביר איך עליכם להגיש את הבקשה ונציג מידע נוסף וחשוב שעליכם להכיר. לכן, המשיכו לקרוא את המאמר:

מהם החזרי מס עבור הפקדות לביטוח חיים וקופת גמל?

ניתן לקבל החזרי מס בעקבות מגוון רחב של דרכים: בעקבות קבלת נקודות זיכוי, מעבר בין מדרגות מס הכנסה ובגין הטבות נוספות הניתנות בידי המדינה. החזרי מס השקעות וביטוחים ניתנים על הפקדות שנתיות כדי לעודד יותר ויותר תושבים לרכוש את הפוליסות ולהפקיד לקופות חיסכון.

חשוב שתבינו כי החזרי מס עבור הפקדות לביטוח חיים וקופת גמל לא ניתנים באופן אוטומטי. עליכם להבין את הנושא ולדרוש את הזכויות שלכם על ידי הגשת בקשה אקטיבית לרשות המיסים.

תהליך הגשת הבקשה להחזר מס

על מנת להגיש את הבקשה להחזרי מס עבור הפקדות לביטוח חיים וקופת גמל, עליכם להגיש את הבקשה ישירות לרשות המיסים: דרך הדואר, דרך הסניף הפיזי או דרך אתר האינטרנט של רשות המיסים.

הטפסים שיש למלא ולצרף לבקשת החזר המס:

  • טופס 135- זהו טופס בקשת החזר המס והוא מעין דוח שנתי מקוצר. (עובדים עצמאים יצטרכו למלא טופס 1301 במקום טופס 135)
  • טופס 106- טופס המרכז את כל המרכיבים והתשלומים שניתנו לעובד על ידי המעסיק. אם אתם עובדים ביותר ממקום אחד, עליכם לצרף לבקשה טופס 106 מכל מעסיק.
  • אישורים רלוונטיים לנושא הבקשה המאמת את זכאותכם.

*שימו לב כי ניתן להגיש בקשת החזרי מס עבור הפקדות לביטוח חיים וקופת גמל רק לאחר ששנת המס הסתיימה.

החזרי מס עבור ביטוח חיים

ישנם סוגים שונים של ביטוחי חיים – וכך כם סוגים שונים של החזרי מס עבור ביטוח חיים. במאמר זה אנחנו נדון בביטוח חיים למשכנתא אך תוכלו לקבל החזרי מס גם על ביטוחי חיים אחרים. רבים קונים את הדירות שלהם באמצעות משכנתא שהיא הלוואה לרכישת דירה. מאחר וסכומי ההלוואה הם גבוהים מאוד, הבנק מחייב את הלווים לרכוש פוליסת ביטוח חיים למשכנתא ולא מודעים למס על ביטוח חיים.

זוהי פוליסה שמבטיחה לבנק החזר תשלומים במקרה של אירוע ביטוחי לאחד הלווים. מאחר ולא מעט מבקשים החזרי מס עבור הפקדות לביטוח חיים וקופת גמל ישנם תנאים שונים לכל סוג ביטוח שכזה.

סכום ההפקדה החודשית לביטוח משתנה בהתאם לגובה המשכנתא ולערך הדירה אך מדינת ישראל מאפשרת החזרה של 25% מערך ההפקדה השנתית. ניתן לבקש החזר בתנאי שסכום ההפקדה השנתית לא עלה על 34,000 ש"ח. על מנת לקבל את ההחזר, יש להגיש בקשה להחזר מס ולצרף אל הבקשה אישורים מחברת הביטוח על גובה ההפקדה השנתית שנעשתה.

החזרי מס עבור הפקדות לביטוח חיים וקופת גמל
החזרי מס עבור הפקדות לביטוח חיים וקופת גמל

החזר מס ביטוח בריאות פרטי

ישנם מספר ביטוחי בריאות במדינה, החזר מס ביטוח בריאות פרטי עובד שונה בכל אחד מהם. ביטוח בריאות על ידי ביטוח לאומי, ביטוח בריאות על ידי קופת חולים (מכבי, כללית, מאוחדת, לאומית) וביטוח חיים פרטי. ביטוח בריאות על ידי ביטוח לאומי משולם כל חודש מתלוש השכר של העובד על פי אחוז קבוע.

בביטוח בריאות על ידי קופת החולים, תוכלו להיות מבוטחים על ידי בחירת המסלול ותשלום חודשי (התשלום החודשי הוא נמוך ומסובסד). ביטוח בריאות פרטי הוא ביטוח שעליכם לרכוש באופן עצמאי מאחת מחברות הביטוח בארץ. גם בביטוח זה תוכלו לבחור את הכיסויים והתשלום יהיה באופן יחסי גבוה ומשמעותי יותר.

עבור ביטוח בריאות פרטי לא תוכלו לקבל ישירות החזר מס אך עליכם לוודא כי לא שילמתם תשלום כפול לביטוח לאומי על ביטוח הבריאות. ביטוח לאומי מוריד בכל חודש סכום מתלוש המשכורת שלכם ואם אתם עובדים במספר מקומות עבודה, יכול להיות מצב שתשלמו מס כפול. עליכם לבצע תיאום מס מול ביטוח לאומי ולהגיש בקשה להחזר מס.

החזרי מס למשקיעים בשוק ההון

החזרי מס השקעות וביטוחים יינתנו גם בעקבות השקעות בשוק ההון. כידוע לכם, בשוק ההון יש מצבים של רווח וגם של הפסד. מדינת ישראל מחייבת תשלום מס על הרווח אך לא על ההפסד. בעקבות רפורמה חדשה, ניתן לקזז את ההפסדים מהרווחים ובכך לשלם תשלום מס מופחת יותר. על מנת לבצע את הפעולה ניתן להגיש בקשה להחזר מס עם המסמכים המציינים את כל התשלומים שנעשו במהלך אותה שנת מס.

לעומת החזרי מס אחרים שניתנים להחזר רטרואקטיבי, החזרי מס אלו ניתנים רק לאחר בקשה להחזר שנעשית בסוף שנת המס.

לסיכום, השקיעו והפקידו באופן חכם

השקעות וביטוחים נעשים על ידי הפקדות של סכומים גבוהים בכל חודש. כאשר תדעו ותבינו את הזכויות המגיעות לכם, תוכלו להשקיע ולרכוש פוליסות בתבונה. החזרי מס עבור הפקדות לביטוח חיים וקופת גמל הם חשובים במיוחד ויוכלו להחזיר לכם סכום לא מבוטל של כספים בכל שנה. תמיד תוכלו להיעזר בחברה מקצועית בהגשת הבקשה להחזר מס, כך תוכלו להוריד מכם את נטל ההתעסקות ולהרוויח את הכספים המגיעים לכם בלי מאמץ מיותר.

האם ניתן להגיש בקשה אחת להחזר עבור מספר שנים?

לא. עבור כל שנת מס יש להגיש בקשה להחזר ולצרף את המסמכים הרלוונטיים לאותה השנה.

האם ניתן לקבל החזר רטרואקטיבי?

כן! ניתן לקבל החזרי מס עבור הפקדות לביטוח חיים וקופת גמל עד 6 שנים אחורנית. זוהי עובדה משמחת במיוחד מאחר וסכומי ההחזר יהיה גבוהים משמעותית.

 

השמעת המאמר לכבדי ראייה

לשיתוף המאמר:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn