החזר מס בגין קבלת קצבה חודשית

אם אתם מקבלים כל חודש קצבה מביטוח לאומי בשל נכות בשיעור 90% ומעלה, כדאי שתדעו: אתם זכאים לפטור ממס! ומה עם כל מה שכבר שילמתם? אתם יכולים לקבל החזר מס בגין קבלת קצבה חודשית מביטוח לאומי. אז מי זכאי להגיש את הבקשה להחזר? איך מתבצע התהליך? עד כמה זמן אחורנית ניתן לקבל כסף בחזרה? קראו וגלו:

מדוע חשוב לקבל החזר מס?

הביטוח הלאומי מבקש לאזן כלכלית אנשים שהוצאותיהם עבור מצבים ונסיבות מסוימות גבוהים מהרגיל ומעמיד קריטריונים על מנת לקבל קצבאות שונות. אם אתם כבר מקבלים קצבה שכזו וקיבלתם הכרה במצבכם, החזר מס בגין קבלת קצבה חודשית מביטוח לאומי יוכל לעזור לכם לשמור על כספים המגיעים לכם ולממש את זכויותיכם. כספים אלו מצטברים לכם ומהווים שינוי משמעותי בכלכלת משק הבית ומשפרים את רמת החיים.

איזו הטבה מקבלים בעקבות קבלת קצבה חודשית מביטוח לאומי?

ההטבה שאתם מקבלים בעקבות המצב היא פטור ממס הכנסה. כלומר אתם לא צריכים לשלם מס הכנסה על הקצבה שאתם מקבלים. במידה ושילמתם עד עכשיו מחוסר ידע, יש לכם אפשרות לקבל החזר כספי, החזר מס בגין קבלת קצבה חודשית מביטוח לאומי.

שימו לב: הטבה זו אינה מתייחסת לתשלומי ביטוח בריאות או תגמולים ומענקים שונים שקיבלתם, אלא לקבלת קצבה חודשית בלבד. ההטבה תקפה גם לאלו שמקבלים קצבאות זמניות וגם לאלו שמקבלים קצבאות מביטוח לאומי באופן קבוע. דעו שאם אתם סובלים ממצב רפואי קשה ומורכב שעומד בקריטריונים לקבלת נכות מהמוסד לביטוח הלאומי, תוכלו לקבל גם החזרי מס לחולים במחלה קשה.

החזר מס לעיוורים: מי זכאי ואילו טפסים עליו למלא?

רק עיוורים בעלי תעודת עיוור רשאים להגיש בקשת החזר מס לנכה או עיוור. אם מדובר בעיוורון מולד, האדם יהיה זכאי להטבת המס רק לאחר שעבר את גיל 18. אם העיוורון אינו מולד, ההטבה תינתן רק לאחר שהאדם יחזיק כשנתיים בתעודת עיוור. בדרך זו עובד החזר מס בגין קבלת קצבה חודשית מביטוח לאומי מסיבה כזו או אחרת.

אם אתם עומדים בקריטריונים הרלוונטיים להחזר המס, עליכם למלא את טופס 1516, לצרף מסמכים רלוונטיים כמו תעודת העיוור ולצרף את הפרוטוקול הרפואי.

החזר מס לנכים: מי זכאי ואילו טפסים עליו למלא?

רק נכים בשיעור נכות של 90% ומעלה זכאים לפטור ממס הכנסה. אם הנכות זמנית, היא צריכה להיות תקפה ליותר מ-185 על מנת שתקבלו את ההטבה.

במידה ואתם עומדים בקריטריונים אלו תצטרכו למלא טופס 1516 של מס הכנסה להכרה בפטור המס ולצרף מסמכים רלוונטיים כולל העתק מהפרוטוקול בוועדה הרפואית.

החזר מס בגין קבלת קצבה חודשית

האם מגיע החזר מס בעקבות קצבת זקנה?

התשובה היא כן. קצבת זקנה היא קצבה חודשית המתקבלת מביטוח לאומי. להרבה אנשים קצבה זו היא משמעותית מאחר ואין להם הכנסה אחרת מלבד הקצבה. לכן חשוב מאוד לשמור על כל הכסף בשלמותו ולהגיש בקשת החזר מס לגמלאים.

מומלץ לבדוק האם הורידו לכם מס הכנסה בקצבת הזקנה ולדאוג להחזר מס בגין קבלת קצבה חודשית. מאחר ורשות המס מחשבת את גובה המס באופן אוטומטי ויש חשיבות למועד קבלת הקצבה בהתאם לשנה, היא יכולה להוריד מס שאינו צריך לרדת. במידה והמס ירד, את הבקשה להחזר מס יש להגיש בשנה העוקבת.

שימו לב שבמידה ויש הכנסות נוספות מלבד קצבת הזקנה (למשל מהשכרת דירה), הפטור ממס הכנסה אינו חל עליהן.

איך מקבלים החזר מס בגין קצבה מביטוח לאומי?

הביטוח הלאומי ומס הכנסה הם שני גופים שונים ולכן תהליך ההחזר מערב את שניהם. הפנייה למס הכנסה למתן החזר מס בגין קבלת קצבה חודשית מביטוח לאומי תתרחש באמצעות הגשה של שני מסמכים:

  • מסמך המעיד על ההכנסות המגיעות מביטוח לאומי. זהו טופס מיוחד שמעיד על כך על ידי ביטוח לאומי.
  • טופס המעיד על הכנסות אחרות של מבקש הקצבה. במידה והוא עצמאי הוא צריך להגיש את הדוח השנתי המוגש למס הכנסה. במידה והוא שכיר, עליו להגיש טופס 106 שמופק על ידי המעסיק.

את הבקשה ניתן להגיש לפקיד השומה בסניף הקרוב לביתכם או באתר רשות המיסים באופן מקוון. כך תוכלו לבצע תיאום מס קצבה מביטוח לאומי.

האם כדאי להיעזר בגורם מקצועי להגשת הבקשה?

בקשת החזר מס בגין קבלת קצבה חודשית מביטוח לאומי היא עניין מעט מורכב. שלל פרטים וקריטריונים נכנסים לעניין הזכאות המדויקת עבור כל מקרה וכל סוג קצבה וככל שקיימים פרטים רבים יותר לעניין ההכנסות וההוצאות של מגיש הבקשה, כך המקום לטעויות גדול ורחב מאוד.

גורם מקצועי שמתמחה בהחזרי מס, שמעודכן בתהליכים הקיימים, בתקנות ובזכויות המגיעות עבור כל מקרה, יוכל לבצע עבורכם בדיקה מקצועית ומהימנה של הזכאות להחזר מס ולהגיש עבורכם בקשה מדויקת שתמקסם את סכום ההחזר. לעתים דרך בדיקה שכזו, תגלו שאתם זכאים להטבות נוספות שכלל לא ידעתם עליהן.

האם ניתן לקבל החזר בדיעבד?

כמובן שכן! לא כולם מודעים לקבלת החזר מס בגין קבלת קצבה חודשית מביטוח לאומי, כך שהם משלמים יותר מיסים ממה שהם צריכים באמת. את הבקשה ניתן להגיש עד 6 שנים אחורנית, כך שאם השנה 2022, ניתן להגיש ולקבל החזרי מס עבור כל השנים עד שנת 2016.

 

השמעת המאמר לכבדי ראייה

לשיתוף המאמר:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn