החזר מס ביטוח בריאות פרטי

כולנו משלמים ביטוח בריאות מדי חודש, רובנו משלמים עבור מספר ביטוחי בריאות שונים ולא מבינים בדיוק על מה אנחנו משלמים ומה השוני בין ביטוחי הבריאות. מלבד העובדה שביטוחי בריאות הם כנראה הביטוח הכי חשוב שאתם משלמים עליו, תוכלו לקבל על הסכומים שאתם משלמים החזר מס ביטוח בריאות פרטי.

במאמר זה נציג בגין אילו סיבות ניתן לקבל החזרי מס השקעות וביטוחים ונסביר כיצד תוכלו להגיש בקשה מתאימה. מידע זה הוא חשוב מאחר והוא מדבר על הזכויות שלכם, המשיכו לקרוא:

תשלום מיסי בריאות לביטוח לאומי

כיום כל אחד נדרש לשלם ביטוח בריאות לביטוח לאומי. אדם שאינו עובד ישלם בכל חודש 106 ש"ח (הסכום המינימלי, נכון לשנת 2022) ואדם שעובד (עצמאי או שכיר) ישלם את ביטוח הבריאות לפי גובה ההכנסות שלו.

כאשר העובד הוא שכיר, המעסיק מנכה את ביטוח הבריאות היישר משכרו של העובד. מחלק השכר שהוא עד 6,331 ש"ח ינכה המעסיק מס בריאות בשיעור של 3.1%. מהחלק השכר הגובה מסכום זה (באופן יחסי) ינכה המעסיק מס בריאות בשיעור של 5%.

עובד עצמאי יצטרך לשלם לביטוח לאומי ישירות את ביטוח הבריאות, גובה הסכום שעליו לשלם זהה לחישוב של עובד שכיר. 6,331 ש"ח שציינו הוא השכר הממוצע ולכן הוא יכול להשתנות בכל שנה ולפיו החישוב של גובה התשלום לביטוח לאומי. עובד שהוא גם שכיר וגם עצמאי יצטרך לשלם מס ביטוח בריאות משתי הכנסותיו.

בקשה להחזר מס ביטוח בריאות פרטי עבור תשלום עודף לביטוח לאומי

כפי שכבר הבנתם, מלבד מס הכנסה יש תשלומי חובה נוספים וביניהם תשלום מס בריאות לביטוח לאומי. במקרה זה מגיע לכם לקבל החזר מס בעקבות תשלום עודף לביטוח לאומי – זהו אינו החזר מס ביטוח בריאות פרטי אלא סוג נוסף של החזר!

קיימים כמה מצבים שבהם תשלמו עודף מס בריאות: שכירים העובדים במקום עבודה ובמקביל מקבלים פנסיה מוקדמת, שכירים העובדים ביותר ממקום עבודה אחד (שבטעות שילמו מס בריאות כפול) ועוד.

במצבים אלו בדרך כלל השכירים מגישים בקשה לתיאום מס. מלבד תיאום מס במס הכנסה ניתן להגיש גם בקשה לתיאום מס בביטוח לאומי על תשלום מס בריאות.

אם לא הגשתם את הבקשה לתיאום מס ובכל זאת שילמתם יותר ממה שאתם נדרשים, תוכלו להגיש בקשה להחזר מס בביטוח לאומי. עליכם להציג תלושי שכר וטפסי 106 מהמעסיק ולפי כל הנתונים תקבלו החזר מס הכנסה. תוכלו להגיש את הבקשה באופן פרונטלי באחד הסניפים של ביטוח לאומי או באופן מקוון דרך אתר ביטוח לאומי.

החזר מס ביטוח בריאות פרטי

ביטוח בריאות פרטי

במדינת ישראל יש מספר ביטוחי בריאות. כמו שציינו ביטוח לאומי הוא אחד הגופים הדורש לשלם עבור ביטוח בריאות. בנוסף יש את קופות החולים כמו מכבי, כללית ומאוחדת שרוב תושבי מדינת ישראל משתייכים אליהם ומשלמים עבורם סכום חודשי יחסית נמוך. בקופות אלו תוכלו לבחור את הכיסוי המתאים לכם ובהתאם להיות מבוטחים.

בנוסף לכל אלו ניתן לרכוש באופן עצמאי פוליסת ביטוח בריאות פרטית דרך חברות הביטוח במדינה. בדרך כלל פוליסות אלו הן רחבות ומכילות מספר רחב וגדול של כיסויים, כמו: ניתוחים בארץ ובחו"ל, ביטוח תרופות, ביטוח מחלות קשות, ביטוח תאונות אישיות וביטוחי שיניים.

אמנם לא ניתן החזר מס ביטוח בריאות פרטי בגין ביטוחים אלו, אך כן תוכלו לקבל החזרי מס עבור הפקדות לביטוח חיים וקופת גמל.

החסר מס בגין הפרשות לביטוח חיים

ביטוח חיים הוא ביטוח הנעשה באופן פרטי על ידי האדם, או דרך מקום העבודה שלו. יש מגוון רחב של ביטוחי חיים, ביניהם ביטוח אובדן כושר עבודה ונכות, ביטוח חיים למקרה מוות, ביטוחי חיים למשכנתא וביטוח חיים פנסיוני.

ביטוחים אלו הם מאוד חשובים כי הם יכולים לעזור לאדם ולמשפחתו במקרה של אירוע ביטוחי, כיום שום דבר אינו בטוח ובכל רגע נתון יכול לקרות אירוע לא צפוי שישנה את התוכניות לעתיד. ביטוח זה מגן מפני מצב שכזה. בעקבות החשיבות של הביטוח, מדינת ישראל מנסה לעודד את התושבים לרכוש את הפוליסות האלו והיא מעניקה הטבה בדמות החזרי מס עבור ביטוח חיים.

ההחזר הוא 25% מתוך סכום ההפקדות השנתי ששילם היחיד בשנת מס מסוימת. ניתן לבקש החזר מס בתנאי שהפקדתם סכום שלא עולה על 34,000 ש"ח בשנה.

על מנת לקבל את ההחזר תצטרכו לפנות לרשות המיסים ולהגיש טפסים כמו טפסי 106 מהמעסיק ואישור מחברת הביטוח שמבטחת אתכם על גובה ההפקדות במהלך שנת המס.

החזר מס ביטוח בריאות פרטי – שאלות נפוצות

מהו ביטוח בריאות?

ביטוח בריאות הוא אחד הביטוחים הכי חשובים, הוא ביטוח המכסה את ההוצאות הקשורות לבעיות רפואיות, עבור סכום נמוך ניתן לקבל ביטוח מקיף עבור הוצאות רפואיות בעת הצורך.

מדוע צריך ביטוחי בריאות פרטיים?

השתלות וטיפולים מיוחדים בחו"ל, ניתוחים בחו״ל ובארץ, מימון תרופות שלא בסל, בחירת המטפל, שתלים, טיפולי מחליפי ניתוח ועוד מגוון סיבות חשובות.

האם ניתן לקבל החזר מס רטרואקטיבי?

כן. ברוב המקרים של בקשת החזר מס ביטוח בריאות פרטי ניתן לקבל החזר במס הכנסה רטרואקטיבי עד 6 שנים אחורה. שימו לב, במקרה של החזר מס בביטוח לאומי, תוכלו לקבל החזר מס רטרואקטיבי עד 7 שנים אחורה.

החזר מס ביטוח בריאות פרטי – האם כדאי להתייעץ עם גורם מקצועי?

בהחלט כן! במאמר דנו במספר דרכים שדרכם תוכלו לקבל החזר מס ביטוח בריאות פרטי, אך מומלץ שחברה מקצועית ומנוסה תגיש עבורכם את הבקשה ותמקסם החזרים.

כיצד משלמים בישראל את מס ביטוח הבריאות?

תשלום המס יורד מהתלוש משכורת בצורה אוטומטי

מתי אפשר לבקש החזר מס?

במידה ואתם עובדים במספר עבודות, בכל עבודה מפרישים לכם ביטוח בריאות, ולכן אתם יכולים להגיש בקשה לביטול ותיאום מס בריאות

אז מי יכול לקבל החזר מס ביטוח בריאות פרטי?

אם עבדתם עבודה חלקית במהלך השנה, אם החלפתם מקומות עבודה, עבודה מחוץ לישראל, שינוי סטטוס זוגי, מקרים רפואיים, גרים באזור פריפריה, חיילים משוחררים, חולים חדשים, סטודנטים ועוד.

 

השמעת המאמר לכבדי ראייה:

לשיתוף המאמר:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn