החזר מס ידועים בציבור

ידועים בציבור זכאים לחלק מהטבות המס המזכות בקרב זוגות נשואים, ביניהן גם החזר מס ידועים בציבור. במאמר זה נפרט בנוגע לזכויות ולדרכי הגשת הבקשה להחזר, שתניב אלפי שקלים בחזרה לחשבונכם.

זוגות הידועים בציבור מבחינת החוק במדינת ישראל

מי נחשבים ידועים בציבור? זוגות הנחשבים ידועים בציבור הם זוגות המקיימים ביניהם יחסים כמו של זוגות נישואין אך שלא נישאו מבחינה משפטית. ישנן סיבות רבות לזוגיות במסגרת שכזו, כאשר מרביתן מתייחסות לחוסר היכולת או הרצון להשתייך לדין הדתי.

למרות שאין הגדרה קבועה וברורה בחוק, התנאי הבסיסי להגדרת זוגות ידועים בציבור הוא מגורים משותפים וניהול משק בית משותף. לפיכך רק אלו, יהיו בפועל זכאים לבקש החזר מס ידועים בציבור.

הטבה זו זהה לחלוטין לקבלת החזרי מס לתא המשפחתי בנסיבות שונות, כמו לדוגמה הורות בגין ילדים משותפים, החזרי מס לזוגות נשואים, זכויות בביטוח הלאומי כמו חופשת לידה או החזר מס להורים גאים.

אופן חישוב תשלום המס במדינת ישראל

במדינת ישראל גובה המס הנדרש לתשלום מחושב באופן שנתי. במהלך שנת המס, מקום העבודה שלכם יחשב את המשכורת השנתית הצפויה להתקבל ולפיה יוריד מס. המס הירד בכל חודש מתלוש השכר יחושב על פי מדרגת המס הצפויה של העובד ועל פי מספר נקודות הזיכוי לו הוא זכאי במס הכנסה.

נקודות זיכוי מקנות הנחה במס הכנסה. נכון לשנת 2022 נקודת זיכוי אחת שווה 218 ש"ח בחודש ו- 2,616 ש"ח בשנה. כל תושב מדינת ישראל זכאי באופן אוטומטי ל- 2.25 נקודות זיכוי, הנשים זכאיות ל- 2.75 נקודות זיכוי. נקודות זיכוי נוספות ניתנות בגין: שירות מילואים, התגוררות בפריפריה, סיום לימודי מקצוע וגם בגין הורות לילדים.

החזר מס בעקבות הורות לילדים

החזר מס ידועים בציבור לא ניתן באופן ישיר בעקבות העובדה שאתם נחשבים כידועים בציבור, אך תוכלו לקבל החזר מס אם יש לכם ילדים. איך החישוב מתבצע? מיד נסביר.

נקודות זיכוי בגין הורות לילדים נקבעים לפי הגיל של הילד. קיימות שתי הטבות. הטבה ראשונה היא עבור כל ילד מתחת לגיל 5, בהטבה זו תזכו ל- 1.5 נקודות זיכוי מהשנה שימלאו לילד שנה ועד שימלאו לו 5. ההטבה השנייה היא עבור כל ילד מתחת לגיל 18, כאשר בשנת הלידה של הילד תזכו ל- 1.5 נקודות זכות, בכל שנה לאחר מכן עד גיל 18 תזכו לנקודת זכות אחת ובשנה שימלאו לילד 18 תזכו לחצי נקודת זכות.

שימו לב שקיימות שתי הטבות והורים לילדים עד גיל 5 זכאים לנקודות זיכוי כפולות. בנוסף תוכלו לקבל את ההטבה בעבור כל ילד.

זכרו, נקודות זיכוי שוות כסף ולכן אם יש לכם ילד עד גיל 5 תוכלו לקבל 2.5 נקודות זיכוי רק בעבורו, נקודת זיכוי אלו יחסכו לכם 545 ש"ח בחודש. אם לא עדכנתם את הפרטים האישיים שלכם במקום העבודה, יכול להיות ששילמתם עודף מס ותוכלו להגיש בקשה להחזר מס להשיב את הכספים שלכם בחזרה!

החזר מס ידועים בציבור
החזר מס ידועים בציבור

החזר מס ידועים בציבור בעקבות הגשת דו"ח שנתי בנפרד

זוגות נשואים נדרשים להגיש דו"ח הכנסות משותף למס הכנסה על מנת לחשב את גובה המס שיצטרכו לשלם. כפי שאמרנו, גובה המס נקבע על פי נקודות זיכוי ומדרגות מס. כאשר ידועים בציבור יגישו את הדו"ח בנפרד, מדרגת המס שיגיעו אליה תהיה נמוכה יותר וכך ישלמו פחות מס.

תהליך הבקשה להחזר מס

עד כה הסברנו בגין אילו סיבות תוכלו להגיש בקשה להחזר מס. כעת נתאר איך תוכלו להגיש את הבקשה לקבלת החזר מס ידועים בציבור ולזכות בכספים שלכם בחזרה.

עליכם למלא טופס 135, זהו טופס בקשה להחזר מס. אל הטופס תצרפו מסמכים רלוונטיים נוספים כמו תלושי שכר ועוד. את הבקשה תוכלו להגיש לפקיד השומה הקרוב לביתכם או באופן מקוון דרך רשות המיסים.

מלבד בקשה להחזר מס, עליכם להסדיר את מעמדכם כידועים בציבור בביטוח לאומי על ידי מילוי טופס 631, זהו טופס שיתוף הנכסים שלכם.

החזר מס ידועים בציבור – ידע זה כוח

גם אם אתם בפרק ב' בחייכם וגם אם אתם בזוגיות ולא מתכוונים להינשא, כל עוד אתם ידועים בציבור, תוכלו לקבל החזרי מס בעקבות מגוון רחב של סיבות. בעקבות הורות לילדים, בעקבות תשלום מזונות, בעקבות הגשת דוחות נפרדים למס הכנסה ועוד.

ככל שתהיו מודעים יותר לזכויות שלכם כך תוכלו לדרוש את הכספים המגיעים לכם בחזרה ולקבל החזר מס ידועים בציבור. זכרו, החזרי מס מגיעים לכם בעקבות עודף תשלום שאתם שילמתם ועליכם לדרוש את הכספים האלו בחזרה. השאירו פרטים עוד היום ונדאג שנציג מחברתנו יצור איתכם קשר להתחלת התהליך.

האם זוג ידוע בציבור זכאי להטבות מס כזוג נשוי?

כן, בעוד שזוגות נשואים זכאים לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה רק פעם אחת בארבע שנים. זוגות ידועים בציבור זכאים לפטור ממס שבח פעמיים בארבע שנים.

האם ניתן להגיש בקשה להחזר מס בעקבות תשלום מזונות?

כן, הורה שמשלם מזונות עבור ילדיו, זכאי לנקודת זיכוי אחת במס הכנסה, בתנאי שהילד לא עולה על גיל 19.

 

השמעת המאמר לכבדי ראייה:

לשיתוף המאמר:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn