החזר מס לאבות במשמורת מלאה ובמשמורת משותפת

החזר מס לאבות במשמורת מלאה ובמשמורת משותפת ניתן בדרך כלל בשל השינויים במבנה ההוצאות האישי, לצד זכויות שונות במס. במאמר זה נתמקד באפשרויות הקיימות לאבות לאחר הגירושין ובדרכים לקבל החזר מס של אלפי שקלים בחזרה, ישירות לחשבון הבנק.

אפשרויות המשמורת

זוגות רבים נאלצים לנהל ביניהם מאבקים קשים וממושכים על עניין המשמורת, שתוכל להיות מלאה בקרב אחד ההורים או משותפת, כך ששני ההורים חולקים בגידול ילדיהם שווה בשווה. קביעה זו תשפיע למעשה על דמי המזונות שישולמו עבור הילדים (החזרי מס בגין תשלום מזונות), כאשר השפעה נוספת היא החזרי מס לגרושים.

להתגרש זה מורכב, לקבל החזר מס זה פשוט

להורים גרושים המשלמים מזונות מגיעה נקודת זיכוי אחת בשנה ממס הכנסה. נקודה זו שווה סכום כספי אשר מפחית מחבות תשלום המיסים בסוף השנה, כך שיש לה ערך שאסור לוותר עליו. אם בבדיקת היקף החזרי המס לו אתם זכאים יתברר שהטבה זו לא נוצלה, תוכלו לקבל החזר מס משלמי מזונות.

בשורות הבאות נסביר כיצד מתבצע החזר מס לאבות במשמורת מלאה ובמשמורת משותפת.

כמה כסף אקבל? סכום שחבל לפספס

בישראל כל אזרח זכאי לסך של 2.25 נקודות זיכוי כזיכוי בתשלום המיסים על הכנסה החייבת.
שווי נקודת זיכוי אחת הוא 2,676 ₪ לשנה ו-223 ₪ לחודש – נכון לשנת 2022 (השווי מתעדכן בדרך כלל משנה לשנה).

הורה גרוש המשלם מזונות ובעל משמורת מלאה, זכאי לנקודת זיכוי נוספת לקיזוז המס. לדוגמא, אבי, הורה גרוש משלם מזונות ומרוויח 10,000 ₪ בחודש, יקבל החזר מס על סך 3.25 נקודות זיכוי בחודש. כלומר, מגיע לו החזר של 724.75 ₪ בחודש! חבל לפספס, נכון? בטח כשמדובר בהחזר שניתן יחסית בקלות.

החזר מס לאבות במשמורת מלאה או משמורת משותפת

במקרה של שכירים אב גרוש אשר משלם מזונות, זכאי לנקודת זיכוי אחת ועל מנת לקבלה, יש לבצע מספר פעולות פשוטות:

עדכון סטטוס-"גרוש" בתעודת הזהות.

יש לציין בטופס 101 אשר ממלאים בכל שנה בעבודה את הסטטוס.

הגשת הסכם מזונות בצירוף צילום תעודת זהות למקום העבודה. כך תבטיחו את רישומכם במערכת כגרושים המשלמים מזונות.

עצמאים יצרפו את האישורים האלו לדוח השנתי שיגישו למס הכנסה בסוף השנה.

החזר מס לאבות במשמורת מלאה

איך מגישים בקשה להחזר מס?

במקרה שהתגרשתם ואתם רוצים לקבל החזר מס לאבות במשמורת מלאה או משמורת משותפת, תוכלו להגיש בקשה לרשויות המס ולקבל החזר גם עד שש שנים אחורנית.

הנה פירוט של כל הטפסים אותם יש להגיש לפקיד שומה בסניף מס הכנסה הקרוב אליכם:

– ראשית, עליכם להציג הסכם מזונות חתום, או החלטת בית משפט (פסק דין) הקובעת את תשלום המזונות שהוטל עליכם (טופס זה צריך להיות עותק נאמן למקור).

– טופס 135, הוא טופס כללי להחזר מס לשכירים והוא מצוי באתר של רשות המיסים.

-טופס 106- עליכם לבקש מהמעסיק את טפסי 106 לשנים הרלוונטיות בהם עמדתם בתנאים- גרושים ובעלי משמורת מלאה או משותפת על מנת לקבל החזר מס לאבות במשמורת מלאה. מדובר בטופס שנתי המפרט את תשלומי המס ששלומו מתלוש השכר שלכם בכל שנה.

לטפסים אלו יש לצרף צילום המחאה, או אישור ניהול חשבון הבנק שלכם לצורך קבלת הכספים ישירות לחשבון.

שימו לב, כי עבור כל שנה יש להגיש בקשה נפרדת עם כל המסמכים.

ההוכחה הנדרשת לקבלת החזר מס לאבות במשמורת מלאה ומשמורת משותפת

גם במקרה בו נקבעה משמורת משותפת, האב זכאי לקבל הטבת מס של נקודת זיכוי אחת, רק בתנאי שהוא משלם מזונות כחוק, כלומר על פי צו בית משפט. במקרה בו האב משלם מזונות לאם, אך אין החלטה בעניין, לא ניתן לקבל את ההטבה.

כאשר האב מקבל משמורת מלאה, הוא זכאי לקבל הטבת מס של נקודת זיכוי אחת ללא תלות במספר הילדים, ובנוסף לכך נקודת זיכוי נוספת בגין כל ילד נוסף. את ההטבה ניתן לקבל החלה מהשנה בה נולד הילד ועד שהילד מגיע לגיל 19, אלא אם הוא התחתן בשנית ואז האב יקבל את ההטבה רק אם הוא משלם מזונות לגרושתו (גם אם התשלום הינו עבור גרושתו ולא עבור ילדיו).

הגשת הבקשה באופן עצמאי – אפשרי, אך יש אופציה קלה ובטוחה יותר

רשות המיסים מאפשר הגשת בקשות באופן עצמאי ויחסית פשוט ולמרות זאת כדאי ומומלץ לקבל יעוץ מקצועי ולפנות לחברות מתמחות בנושא. מדוע? משום שבקשות מהסוג הזה צריכות לעמוד בתנאי רשות המיסים בצורה מדוקדקת ומכירות את ההתנהלות והדרישות של הרשות.

כך, בקשת החזר מס לאבות במשמורת מלאה ובמשמורת משותפת תכיל לא רק את ההטבות המתייחסות למצב זה, אלא למכלול נסיבות מזכות כמו הורות לילדים (המזכה בנקודות נוספות את המשמורן או ההורה היחידני), שירות מילואים, סיום תואר ועוד.

כאשר מעבירים את הטיפול לחברה מתמחה, הבדיקה להחזר המס תהיה בקשר לכל נקודות הזיכוי שמגיעות לכם ויתכן, שהסכום שיקוזז יהיה גבוה ממה שציפיתם או ידעתם שמגיע לכם.  נניח לצורך הדוגמא, אם שיניתם עבודה, סיימתם לימודי תואר ראשון או ביצעתם מילואים כנראה שהחזר המס יהיה גבוה יותר.

החזר מס לאבות במשמורת מלאה – שאלות נפוצות

אילו סוגי משמרות רלוונטיים לאבות גרושים?

יש לאבות גרושים משמורת מלאה או משמורת משותפת (חלוקת הזמן עם האישה על הילדים) עמו כן ישנם מצבים שהאב לא זכאי בכלל לקבל משמורת על הילדים. במידה ולאב יש משמורת מלאה הוא זכאי לקבל החזר מס לידת ילד וצריך לדרוש את זה.
כמו כן, אם האב משלם מזונות רצוי להגיש בקשת החזרי מס למשלמי מזונות – גם על סעיף זה ניתן לבקש החזרי מס לאבות במשמורת מלאה או משותפת.

לכמה נקודות זיכוי זכאים אבות במשמורת מלאה?

אבות במשמורת מלאה זכאים לנקודת זיכוי אחת עבור כל ילד עד גיל 18 ונקודת זיכוי נוספת על כל ילד מתחת לגיל 5 – אך נקודות זיכוי אלו מתבטלות במידה האב התחתן שוב וזכאי לקבל החזר מס רק אם משלם מזונות. אם ניקח לדוגמא זוג הורים גרושים עם 2 ילדים מתחת לגיל 8, האב יקבל 6.75 נקודות זיכוי לעומת האם שתקבל 7.25 נקודות זיכוי (רק לשם ההשוואה, נקודות זיכוי אישה נשואה הן תוספת של חצי נקודת זיכוי בלבד). כך עובד החזר מס לאבות במשמורת מלאה.

האם כדאי להגיש בקשה להחזר מס שלילי?

כן. אם רוצים להגיש בקשה להחזר מס שלילי צריך לפנות לאחד מסניפי הדואר להגיש תביעה לקבלת החזר מס הכנסה זיכוי מס , צריך להגיע עם תעודת זהות והעתק המחאה או אישור רשמי מהבנק היכן שהחשבון מתנהל. הגשת התביעה ידנית לא כרוכה בתשלום. עמובן שעדיף לעשות את הפעולה ע״י אנשי מקצוע.

האם כדאי להגיש בקשה להחזר מס שלילי באופן עצמאי?

ההמלצה שלנו היא תמיד לפנות לחברה מקצועית לביצוע החזר מס לאבות במשמורת מלאה אך אין ספק ניתן לעשות זאת בצורה עצמאית.

 

השמעת המאמר לכבדי ראייה:

לשיתוף המאמר:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn