החזר מס לחברות

רבים חושבים כי החזר מס לחברות אינן אפשריות, שכן ההחזרים מתקבלים בדרך כלל רק במצבים שמאפיינים אנשים יחידים או עוסקים פטורים / מורשים. במאמר זה נציג בפניכם את הזכויות שמגיעות לחברות ואת התנאים שבגינם ניתן לדרוש החזרים.

על חברה בע"מ ומאפייניה ברשויות המס

חברה היא ישות משפטית שפועלת על מנת להפיק רווחים. בחברה יכול להיות עובד יחיד שהוא הבעלים היחידים של החברה ויכולים להיות מספר עובדים שעובדים בחברה תחת כמה בעלים.

במצב בו יש כמה בעלים לחברה, הבעלות של החברה מתאפיינת במניות של כל אחד מהבעלים, מספר המניות מאפיין את גובה השליטה בחברה. בחברה בע"מ הבעלים אינם אחראיים לחובות החברה, לעומת עוסק פטור ועוסק מורשה שבהם הבעלים אחראיים לחובות החברה.

ההבדל בין חברה פרטית לחברה ציבורית

חברה פרטית אינה נסחרת בבורסה לעומת חברה ציבורית שכן נסחרת בבורסה. בדרך כלל בחברה פרטית, המניות בחברה יוחזקו על ידי מספר נמוך של בעלים.

החובות של חברה בע"מ

החובות של חברה הם לשלם אגרת רישום לרשם החברות ואגרה שנתית לרשם החברות. בנוסף, עליה להגיש דוחות שנתיים למס הכנסה ולשכור רואה חשבון שיבקר את הפעילות שלה בכל שנה.

תשלום מס הכנסה בחברה בע"מ – איך התהליך עובד?

רשות המיסים מחשבת את גובה המס שעל חברה או יחיד לשלם באופן שנתי, על פי גובה ההכנסה השנתית אך היא מורידה תשלום בגין כל חודש. איך זה הגיוני?

אדם שכיר משלם מס הכנסה בגין ההכנסה שלו בכל חודש. כל עסק, בין אם הוא עוסק פטור, עוסק מורשה או חברה בע"מ – יצטרך לשלם מס הכנסה בכל חודש על ידי תשלום מקדמה חודשית שקובע פקיד השומה במס הכנסה. פקיד השומה קובע את גובה המקדמה החודשית על פי צפי הכנסות שנתי בחילוק למספר חודשי השנה. רבים לא יודעים כי לעיתים מגיע החזר מס לחברות גם לאחר ששילמו את כל ההתחייבויות שלהן לרשויות המס.

גובה המס שעל חברה בע"מ לשלם

נכון לשנת 2022, חברה בע"מ חייבת לשלם מס בשיעור קבוע של 23%, זהו מצב השונה מעוסק פטור ומעוסק מורשה החייבים לשלם מס בהתאם למדרגות המס הנקבעות לפי גובה ההכנסה שלהם.

החזר מס לחברות
החזר מס לחברות

מדוע מגיע החזר מס לחברות?

הסיבה הראשונה שבגינה מגיע החזר מס לחברות הוא תשלום עודף למס הכנסה בעקבות חישוב שנתי שגוי. הסברנו כי פקיד השומה קובע את גובה המס החודשי שעל חברה לשלם על פי הכנסות צפויות. אם ההכנסות שהתקבלו במהלך השנה היו גבוהות יותר ממחזור ההכנסות הצפויות, כנראה שהחברה תצטרך לשלם תוספת מס בהגשת הדוח השנתי.

אך אם מחזור ההכנסות השנתי היה נמוך יותר ממחזור ההכנסות הצפויות, תזכו לקבל החזר מס לחברות. מדוע? כי שילמתם מס עודף במהלך השנה.

ומה לגבי עוסקים פטורים/ מורשים? באותן הנסיבות גם הם זכאים לקבלת החזר מס עוסק מורשה, החזר מס עוסק פטור או החזר מס לעצמאים.

החזר מס לחברות לא רק בעקבות עודף מס – אלא גם הוצאות מוכרות

לעומת עוסק פטור ועוסק מורשה שיכולים לקזז הוצאות מוכרות בגין מספר נמוך של סוגי הוצאות, חברה בע"מ יכולה להחשיב כל הוצאה כהוצאה מוכרת. לדוגמה: משכורות עובדים, אחזקת רכב – דלק, ביטוחים, ציוד משרדי, לימודים, השתלמויות ועוד.

דוגמה לתהליך חישוב המס לחברות

שמעון הוא בעלים יחיד של חברה בע"מ, מחזור ההכנסות של החברה היה 1,000,000 ש"ח בשנת המס האחרונה. לשמעון היו הוצאות (מוכרות) במהלך השנה של 300,000 ש"ח.

אם שמעון לא היה מעביר את ההוצאות שלו לקיזוז הוא היה חייב במס על סך 230,000 ש"ח (23%). אם שמעון היה מעביר את ההוצאות שלו לקיזוז, הוא היה משלם 161,000 (23% מ- 700,000 ש"ח לאחר קיזוז הוצאות מוכרות במס).
אתם כעת מבינים כמה חשוב לתעד ולעקוב אחר רישום הוצאות מוכרות על מנת לא לפספס את הזכות להחזר מס לחברות. כל הוצאה יכולה לחסוך לכם כסף במס הכנסה. אם שמעון לא היה מודע לעניין ההוצאות המוכרות הוא היה משלם 69,000 ש"ח יותר בתשלום למס הכנסה מאשר הוא היה חייב. לכן אם שמעון היה מבקש החזרי מס הכנסה הוא היה זכאי לסכום זה בחזרה.

איך מגישים בקשה להחזר מס?

בדרך כלל חברות מגישות את הדוחות שלהם באמצעות שירותיו של רואה חשבון. רואה חשבון עוקב אחרי כל ההוצאות וההכנסות של העסק ומגיש את הדוח השנתי בהתאם. כמובן שאם תרצו להתייעץ עם חברה להחזרי מס בעלת ניסיון שזהו עיסוקה, מומלץ בחום לעשות זאת.

האם שווה "להתעסק" בהגשת בקשה להחזר מס?

בהחלט כן! בדרך כלל, חברות בע"מ הן חברות הפועלות במחזור הכנסות גדול. כל אחוז בהכנסה החייבת למס שווה לכל חברה המון כסף. סכום החזר מס לחברות המגיע לחברה בעקבות רישום לא נכון של הוצאות מוכרות או חישוב שגוי של פקיד השומה יכול להגיע לאלפי ועשרות אלפי שקלים בשנה.

גם אם אתם חושבים שההתעסקות מיותרת, חשבו שנית ופעלו עוד היום להחזיר את הכספים המגיעים לכם!

 

השמעת המאמר לכבדי ראייה:

לשיתוף המאמר:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn