החזר מס לנכה או עיוור

אנשים שמתמודדים עם נכות או עיוורון מקבלים מהמדינה זכויות, הטבות והנחות שונות, שנועדו להקל על אורח חייהם ועל ההוצאות הכלכליות הרבות. במאמר זה נענה על השאלה מהי הטבת המס המגיעה לנכה או עיוור? ונפרט לגבי זכויות והטבות מס לעיוור ברשות המיסים, יחד עם האפשרות לקבל החזר מס לנכה או עיוור בסכום כספי משמעותי.

זכויות והקלות אפשריות – החזר מס לנכה או עיוור

המדינה מכירה בהתמודדות האישית הקשה של בעלי נכות גבוהה או עיוורון ולכן מעניקה להם זכויות במגוון מוסדות ורשויות ציבוריות:

בביטוח הלאומי: זכאות לתביעת נכות כללית וקבלת קצבת נכות, קבלת גמלת ניידות, קצבת שירותים מיוחדים, גמלת סיעוד, תגמולים במצבים כמו לידה, תושבות חוזרת ועוד. כמו כן, קיימת זכאות למתן החזר מס בגין קבלת קצבה חודשית מביטוח לאומי.

במשרדים ממשלתיים: ייעוץ משפטי חינם בבתי הדין לעבודה, הגבלת שכ"ט בטיפול בתביעות וערעורים לקצבת נכות כללית, זכאות לדיור ציבורי, התאמת דיור, פטור מתשלום דמי הסכמה לממ"י, קבלת תג חנייה ושטח חניה פרטי סמוך לבית, פטור מתשלום חניה בבתי חולים, הנחה או פטור מתשלום בתחבורה הציבורית, אגרת רישוי מופחתת, מענק הוצאות תקשורת, זכאות לכלב נחייה, אביזרי עזר ושיקום, שיקום תעסוקתי וחינוכי, תמיכה רגשית וחברתית בגופים, ארגונים ומיזמים מגוונים ועוד.

ברשויות מקומיות: הנחות בתשלומי ארנונה, מים וחשמל, סיוע בשכר דירה, החזרים על רכישת ציוד, מעונות מקומיים, פעולות מתנדבים ועוד.

ומה קורה בתחום המס?

נכים בשיעור של 90% ומעלה או עיוורים בעלי תעודת עיוור זכאים לפטור מס מלא על הכנסתם החייבת. בנוסף, קיימת זכאות גם לנקודות זיכוי למי שמפרנסים את בני זוגם, הנחות וזיכויים לילדים שהוריהם עיוורים והנחות במס רכישה.

נדגיש שכאשר מדובר על עיוורון מולד, הזכאות לפטור המס מתרחשת רק מגיל 18. אם מדובר בנכות, עליה להיות קבועה למשך 185 ימים לפחות. תנאי נוסף הוא שההטבה תינתן רק לאנשים החייבים במס הכנסה, שכן לא יתקבל כסף "במתנה מהמדינה".

בכל מצב של מחלה קשה וממושכת המספקת קצבה או פטור ממס הכנסה, ניתן לדרוש כספים ששולמו ביתר. אפשרות זו מכילה החזר מס בגין מחלה ממושכת, החזרי מס לחולים במחלה קשה כמו סוכרת או סרטן ועוד.

פטור מס לנכה או עיוור

אם אתם עומדים בקריטריונים לקבלת הפטור, לא תצטרכו לשלם מס למדינה עקב הכנסות שונות ואף תהיו זכאים למתן החזר מס לנכה או עיוור אם שילמתם דבר מה מרגע קבלת הפטור עצמו. פטור זה כרוך בתקרת הכנסות שנקבעת על ידי רשות המיסים להכנסות מיגיעה אישית ולהכנסות שאינן מיגיעה אישית.

ככל שההכנסה האישית נמוכה מאותה תקרה, כל סכום ההכנסה יהיה פטור ממס. כאשר סכום ההכנסה עובר את התקרה, מתרחשת זכאות לפטור חלקי, כלומר רק עבור החלק שעד גובה התקרה.

החזר מס לנכה או עיוור

מי שעונים על תנאי הזכאות לפטור מס אך עד כה לא בדקו את זכאותם להחזר, יכולים להגיש בקשה לרשות המיסים ולקבל החזרי מס רטרואקטיביים עד 6 שנים. לפיכך אם השנה היא 2022 ולאותו אדם קיים פטור מס או אפילו הנחות ונקודות זיכוי שייתכן שלא נוצלו, ניתן להגיש בקשת החזר מס לנכה או עיוור עד לשנת 2016 ולקבל סכום כספי בחזרה, ישירות לחשבון הבנק. סכומי ההחזר עומדים לרוב על אלפי שקלים.

החזר מס לנכה או עיוור

כיצד לממש את פטור המס לעיוורים?

תחילה יש לקבל תעודת עיוור המסופקת ממשרד הרווחה והשירותים החברתיים. בהצגתה לפקיד השומה, ניתן יהיה למלא את טופס 1516 שעניינו הוא בקשת החזר מס לנכה או עיוור. ניתן לעשות זאת גם באופן מקוון דרך אתר רשות המיסים.

כעת מי שמקבלים קצבה אחת ויש להם מעסיק אחד, יקבלו אישור פטור מס כללי שתקף מכאן והלאה, אותו יש למסור למשלם הקצבה (הביטוח הלאומי בדרך כלל) ולמעסיק עצמו.

מי שיש להם כמה משלמים או כמה מעסיקים, יצטרכו לבקש אישור פטור מניכוי מס למעסיקים או משלמים (כלומר אישור על פטור מעריכת תיאום מס).

כיצד לממש את פטור המס לנכים?

אם יש לכם:

  • הכנסה חייבת במס
  • נכות רפואית לתקופה של 185 ימים לפחות או נכות צמיתה בשיעור של 90% או לחילופין נכות משוקללת של 90% כשאחד מהליקויים בשיעור של 40% ויותר.
  • זכאות כיורשים לאדם שיכול היה לקבל פטור מס

ניתן להגיש בקשת מס הכנסה פטור ממס ובקשת החזר מס לנכה או עיוור.

יש למלא את טופס 1516 ולצרף אליו את המסמכים הקובעים את שיעור הנכות, את פרוטוקול הוועדה הרפואית שקבעה זאת ואת יתר המסמכים שקובעים את הזכאות. ניתן לעשות זאת אונליין.

מי שמקבלים קצבה אחת ויש להם מעסיק אחד, יקבלו אישור פטור מס כללי שתקף מכאן והלאה, אותו יש למסור למשלם הקצבה (הביטוח הלאומי בדרך כלל) ולמעסיק עצמו.

פטור המס ניתן באופן זמני גם לחולים ומחלימים ממחלת הסרטן בכפוף לקביעת נכות זמנית בוועדה רפואית.

החזר מס לנכה או עיוור באמצעות גורם מקצועי

את הבקשה להחזרי מס ניתן להגיש עצמאית, אך פנייה לגורם מקצועי שמתמחה בנושא תוכל למקסם את גובה ההחזר שמגיע ולהימנע מטעויות בירוקרטיות שונות. בדיקת החזרי המס תאפשר להבין מאילו תשלומי מס נובע ההחזר לאורך תקופת זמן ארוכה ולמצות את מכלול הזכויות הודות להיכרות מעמיקה יותר עם החוק, התקנות והזכויות במקרי נכות ועיוורון.

האם ייתכן שפנייה למס הכנסה תגרום לו "להיזכר" בחוב?

לא ממש. אמנם אפשרי שרשות המיסים תבדוק בקשה להחזר מס ותבין שלאותו אדם בכלל יש חוב, אבל כאשר חברה מקצועית מבצעת בדיקה מקדימה, ניתן לדעת מראש בדיוק על החזר הזכאות והסכום הצפוי ולהימנע מהגשת בקשה במקרה של חוב.

תוך כמה זמן ניתן להגיש את הבקשה?

החזר מס לנכה או עיוור ניתנת עד 6 שנים אחורנית, כך שגם אם מצבכם הרפואי כבר הוכר ואתם מתוודעים לזכאותכם להחזר בפעם הראשונה, תוכלו לקבל כספים בחזרה בעבור שש השנים האחרונות.

 

השמעת המאמר לכבדי ראייה:

לשיתוף המאמר:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn