החזר מס לעובדים בחו"ל

עשיתם רילוקיישן? העתקתם את חייכם לחו"ל כדי לעבוד? כנראה שמגיע לכם החזר מס לעובדים בחול וכדאי שתדעו איך לדרוש אותו מהמדינה. כבר נסביר לכם בדיוק איך זה עובד.

עזיבת הארץ לתקופה ארוכה לצורך עבודה היא מרגשת מאוד, אך חשוב לזכור שכאזרחי מדינת ישראל יש לנו זכויות וחובות שנרצה לשמור ולעמוד בהן.

עובדים בחו"ל ומשלמים מס? מגיעים לכם כספים

כל אזרח ישראלי מחויב בתשלום מס למס על הכנסה מחול. מה קורה כשעובדים מחוץ לישראל?
אם אתה ישראלי, אתה עדיין מחויב בתשלום מס על עבודה בחול לישראל, זו קביעה מתסכלת, אבל הבשורה היא שאפשר לקבל חלק מהמס בחזרה. רשות המיסים קבעה, כי יש החזר מס לעובדים בחו"ל.

איך תדעו אם מגיעים לכם כספים?

דבר ראשון, בשביל להיות זכאי לקבלת החזר מס לעובדים בחו"ל, עליך להיות תושב המדינה בה אתה עובד, וגם תושב מדינת ישראל.

אם עמדת בתנאי הראשון, כעת יש לבחון את "מבחן מרכז החיים". מטרת מבחן זה היא לברר היכן נמצא מרכז חייכם, כלומר איפה בפועל אתם חיים.
במסגרת המבחן יבדקו איפה משפחתכם מתגוררת, היכן הנכסים המשמעותיים שלכם, איפה אתם עובדים, מהו המוקד הכנסה העיקרי שלכם ולהיכן מופקדים כספי החשבון שלכם.

הפרמטר החשוב של מבחן מרכז החיים

רשות המיסים תבדוק מספר פרמטרים, כדי לקבוע האם מרכז חייו של אדם הם בחו"ל או בישראל, אבל הפרמטר החשוב ביותר הוא זמן השהות בכל מדינה. כלומר כמה ימים שהה העובד בארץ וכמה ימים בחו"ל במהלך שנת המס.

כמה ימים שהיתם בארץ וכמה בחו"ל?

עובד ששהה בגבולות ישראל פחות מ-183 ימים, יקבל החזר מס לעובדים בחו"ל. עוד אופציה היא, אם שהיתם בישראל עד 30 ימים בשנת המס בגינה מבוקש ההחזר וכן פחות מ-425 ימים במהלך השנתיים שקדמו לשנת המס בגינה מבוקש ההחזר.

מסובך? בואו נפשט. עובדים אשר העתיקו את חייהם ועובדים בחו"ל ומגיעים לישראל לביקורים, זכאים לקבלת החזרי מס לעובדים בחו"ל בהתאם לעמידה במספר הימים בפסקה הקודמת. בנוסף, החזר מס מגיע גם עובדים ישראליים המועסקים בחול או שעשו רילוקיישן מטעם עבודתם.

למעשה, כשתגישו את הבקשה לקבלת החזר מס לעובדים בחו"ל כפי שנסביר בהמשך, פקיד השומה ברשות המס יבדוק, כי העובד עשה שינוי אמיתי במקום המגורים שלו וכי לא מדובר במעבר זמני ומוגבל בזמן.

גם עובדי רילוקיישן זכאים להחזר

עניין נפוץ בקרב מפתחים, מתכנתים או מהנדסים שטסים מטעם מקום עבודתם הוא מתן החזר מס לעובדי הייטק. אם נשלחתם לרילוקיישן על ידי מעסיק ישראלי לתקופה רצופה העולה על שמונה חדשים, ניתן יהיה לקזז מהמס שחושב, את המס ששולם בחו"ל. אגב, גם אם שילמתם במטבע זר, יחשבו את המס לצורך הקיזוז לפי שקל חדש. כך עובד החזר מס לעובדים בחו"ל.

לדוגמא: יונתן, עבר לארה"ב בשל רילוקיישן לתקופה רציפה של 9 חודשים החל מינואר 2020. בשנת 2021 יונתן הגיש תביעה לקבלת החזר מס בגין התשלומים ששילם בשנת 2020 ויהיה זכאי להחזר בגין החודשים בהם עבד ברילוקיישן, כלומר החל מחודש ינואר 2020.

החזר מס לעובדים בחול

עובדים עם מעסיקים מחו"ל

גם עובדים שמועסקים בחו"ל, יצטרכו להמשיך לשלם תשלום חודשי עבור ביטוח לאומי ותשלום חודשי עבור ביטוח בריאות ובנוסף להמשיך לבצע ניכוי והפרשה לקופות הגמל למיניהן. דיווח על הכנסות מחו ל הינו חובה ויש לשים לב שההפרשות מבוצעות כמו שצריך. הסיבה העיקרית להמשך התשלומים היא לשמור על הזכויות הרפואיות במוסדות המדינה.

החובה לשלם ביטוח לאומי

דמי הביטוח הלאומי ישולמו לפי מעמד של תושב ישראל השוהה בחו"ל ולפי הכנסות העובד בארץ ( לדוגמא- הכנסה משכר דירה) ואם אין הכנסות כאלה- לפי המינימום לחישוב דמי ביטוח לאומי.
יש מדינות שונות החתומות על אמנת מס עם ישראל וככל שהעובד שוהה באחת המדינות האלו ומשלם שם דמי ביטוח לאומי, הוא יהיה פטור מתשלום דמי ביטוח לאומי בארץ.

איך מקבלים החזרי מס לעובדים בחו"ל?

איך מקבלים את הכספים בגין החזר מס לעובדים בחו"ל? כדי לקבל החזרי מס לשכירים בחו"ל, צריך לפנות לפקיד שומה ולהגיש בקשה מסודרת עם כל ההוכחות המעידות, כי מרכז החיים של מגיש הבקשה אינו בישראל. הפנייה יכולה להיות עצמאית וצריכה לכלול אישורים, טפסים וכל מקור מידע שיעיד שמרכז החיים של העובד הוא בחו"ל.

החזרי מס ניתנים עד 6 שנים אחורנית

אם עבדתם בעברכם בחו"ל ולא יצא לכם להגיש בקשת החזר מס לעובדים בחו"ל, זה לא אבוד! רשות המיסים מאפשרת להגיש בקשה ולקבל החזר מס על 6 שנים אחורה משנת המס הנוכחית.

הדרך הבטוחה והמהירה – חברה מקצועית המתמחה בהחזרי מס

האפשרות הטובה ביותר לקבלת החזר מס לעובדים בחו"ל, היא לפנות למומחים. דרישות הרשות בבקשה מסוג זה אינן פשוטות ולכן פניה ע"י מומחה גם תשפר לכם את סיכויי קבלת הבקשה והחזר הכספים וגם תקצר הליכים. חברות מומחות מכירות את התנאים הנדרשים ומומחיותן היא בהתנהלות עם רשות המיסים.

כמו כן, צפוי גם מקסום של ההחזרים בסיוע מחברה שכזו, שכן היא תבדוק את הזכויות במכלול רחב של מצבים נוספים, כמו לדוגמה החזרי מס לשכיר עם משכורת גבוהה, החזר מס במקרה של עבודה מהבית, בעקבות חל"ת ועוד.

 

השמעת המאמר לכבדי ראייה:

לשיתוף המאמר:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn