החזר מס לרופאים

סיימתם לימודי רפואה? הידעתם שאתם זכאים לקבל החזר מס לרופאים? במאמר זה תגלו מהם הקריטריונים לזכאות להטבה, מדוע חשוב לבצע בדיקה להחזר מס, כמה כסף תוכלו לחסוך בעקבות שימוש בהטבה והאם ניתן להגיש בקשה עבור השנים האחרונות. לעוד מידע חשוב שיחסוך לכם הרבה כסף, המשיכו לקרוא:

הרופאים יקרים וחשובים לכולנו

אתם לא צריכים שנספר לכם כמה ארוכה ההכשרה של רופאים, עד כמה קשה, מסורה והכרחית היא עבודתם של הרופאים ועד כמה מפרכת המקצועית שלהם. אנחנו כן נספר לכם שאם כבר סיימתם את ההכשרה שלכם, אתם זכאים להחזר מס לרופאים. החזרי מס לרופאים הוא עניין שיכול להיות שווה לכם הרבה כסף וקבוצת הרופאים בישראל היא קבוצה אחת מיני רבות שמקבלת הטבה ממדינת ישראל במס הכנסה.

אילו רופאים זכאים להטבה?

כל הרופאים לרבות רופאי שיניים שלמדו והוכשרו במוסד לימודי מוכר, זכאים להטבה במס. בהקשר זה חשוב לציין שרופאים שלמדו בחו"ל אינם זכאים לקבל החזר מס לרופאים.

אם סיימתם את הכשרתכם עד שנת 2013:

ההסדר שהיה נהוג עד לשנת 2013 הוא מתן נקודות זיכוי לרופאים למשך חמש שנים מסיום הלימודים. בשלוש השנים הראשונות לאחר סיום ההכשרה ניתנה לרופאים נקודת זיכוי אחת. בשנתיים שלאחר מכן ניתנה לרופאים חצי נקודת זיכוי.

אתם בטח שואלים מדוע זה חשוב אם כבר עברו כמה שנים מאז… שימו לב כי קיים החזר רטרואקטיבי ולכן יכול להיות שקיימים רופאים שזכאים להטבת החזר מס לרופאים שניתנה בעבר מאחר והיא תקפה לחמשת השנים הבאות משנת 2013.

אם סיימתם את הכשרתכם משנת 2014 ואילך:

ההסדר הנהוג כיום לרופאים שסיימו את ההכשרה שלהם החל משנת 2014 הוא שהם זכאי לנקודת זיכוי אחת בשנה העוקבת לסיום ההכשרה. בנוסף הם זכאים לעוד חצי נקודת זיכוי בשנה שאחריה. חצי נקודת זיכוי שווה 109 ₪ בחודש 1,308 ₪ בשנה.

ניתנת לכם האפשרות לבחור אם לממש את נקודת הזיכוי הראשונה בשנה העוקבת לסיום ההכשרה או בשנה לאחריה בהתאם לחוק החזר מס לרופאים. באופן אוטומטי בשנה לאחר מכן תהיו זכאים לחצי נקודת הזיכוי.

החזר מס לרופאים

החזר מס בעקבות תואר ראשון או שני

החזרי מס ניתנים לקבוצות שונות באוכלוסייה שהמדינה רוצה להטיב איתם. מלבד העובדה שאתם רופאים, אתם זכאים לקבל גם החזר מס לסטודנטים בעקבות העובדה שסיימתם תואר ראשון או שני. ההטבה המתקבלת היא נקודת זיכוי אחת לתקופה של שנה.

נקודות זיכוי ומדרגות המס מחשבות את גובה המס השנתי שאותו תצטרכו לשלם. כל אדם מעצם היותו תושב מדינת ישראל זכאי לנקודות זכות, כאשר 2.25 נקודות בשנה ניתנות לגברים ו-2.75 נקודות בשנה ניתנות לנשים. כל נקודת זיכוי שווה 223 ש"ח בחודש ו-2,676 ש"ח בשנה. כלומר, ככל שתהיו זכאים ליותר נקודות זיכוי, כך ירד לכם פחות מהתשלום למס הכנסה. בנוסף ניתנות נקודות על מגוון מצבים אישיים מזכים כמו החזר מס להורים לילדים, החזרי מס בגין מילואים ועוד.

איך ניתן לממש את ההטבה?

במידה ואתם עונים על הקריטריונים, עליכם למלא טופס 101 אצל המעסיק, למלא טופס 119 ולצרף אישור זכאות לתואר אקדמי ממוסד הלימודים בו למדתם – כך תוכלו לקבל החזר מס לרופאים. אם אתם רוצים להגיש את הבקשה ישירות לרשות המס, עליכם לפנות לפקיד השומה הקרוב לביתכם, למלא את טופס 119 ולצרף את אישור הזכאות. את הטופס שתקבלו מרשות המס עליכם למסור למעסיק.

מדוע חשוב לבצע בדיקת החזר מס לרופאים?

בעקבות אופי העבודה של הרופאים, הם עוברים תחנות שונות, לכל תחנה שכר ממוצע שונה. תחנות כמו סטאז', התמחות ורופא מומחה מן המניין. בכל תחנה כזו גובה ההשתכרות הוא שונה.

באופן עקרוני התשלום למס הכנסה נקבע על פי הכנסה שנתית, אך בפועל התשלום למס הכנסה יורד דרך תלוש השכר בכל חודש. קביעת גובה המס שירד בכל חודש נקבע על ידי מדרגת השכר השנתית בחלוקה לחודשי השנה.

כפי שציינו, יכול להיות שבמהלך השנה הרופא יעבור מספר תחנות וישתכר באופן שונה בכל מספר חודשים. לכן יכול להיות מצב שתהיה טעות בחישוב גובה התשלום למס הכנסה והרופא ישלם יותר מס. הבדיקה היא הכרחית! יש צורך לוודא מול מס הכנסה לאחר ששנת המס הסתיימה שהנתונים היו מעודכנים כראוי ושירד מחבות התשלום סכום המס הנכון.

לא ידעתי על קיומה של ההטבה, האם אוכל לקבל החזר בדיעבד?

בהחלט! תוכלו להגיש בקשת החזר מס לרופאים עד שש שנים אחורה. שימו לב, במידה ואתם זכאים להחזר, סכום הכסף שהצטבר יכול להיות גבוה ומשמעותי.

האם כדאי להיעזר בגורם מקצועי בהגשת הבקשה?

אמנם את הבקשה להחזרי מס תמיד תוכלו להגיש לבד, אבל גורם מקצועי יוכל לדאוג להתייחס לכל מה שמגיע לכם מהשנים האחרונות וכך למקסם את ההחזר הכספי שתקבלו. בנוסף, טעויות בשליחת הבקשה ובמענה לקריטריונים עשויים להביא לכך שלא תקבלו את ההחזר שמגיע לכם ולכן גורם מקצועי יחסוך לכם הרבה זמן וכסף.

 

השמעת המאמר לכבדי ראייה:

לשיתוף המאמר:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn