החזר מס מהפסדים בשוק ההון

 

רוב האנשים המשקיעים בשוק ההון מכרו במצב של רווח אבל גם מכרו לעתים במצב של הפסד. זהו מצב דינמי ונפוץ מאוד בשוק ההון ובבורסה ושנובע ממנו החזר מס מהפסדים בשוק ההון. במאמר זה נבהיר כיצד נוצרים ההפסדים ואיך ניתן להגן עליהם על ידי הגשת הבקשה להחזרי מס.

תשלום מס בגין רווחים בשוק ההון – איך משלמים מס רווחי הון?

כל אדם במדינת ישראל מחויב במס עבור כל הכנסה שלו. ההכנסות יכולות להיות משכורות, פרסים, נכסים מניבים וגם רווחים משוק ההון. בכל סוג הכנסה אופן המיסוי שונה. בגין משכורת של אדם קיימות מדרגות מס ונקודות זיכוי המשפיעות על גובה המס שירד לו. במקרים אחדים תוכלו גם לבקש החזר מס על רווחים בבורסה.

בתחום רווחי ההון המיסוי נערך אחרת. כיום, שיעור המס מהרווחים נע בין 15% – 25% והוא קבוע עבור כל סוג של השקעה. לעומת תשלום מס אצל עצמאיים שנעשה פעם בחודשיים או בעת הגשת הדו"ח השנתי למס הכנסה למשל, תשלום מס בגין רווח בשוק ההון נעשה על פי חוק בתדירות של כל חודש. בדרך כלל תשלום המס וחישובו נערך על ידי הבנק שמנהל את חשבון ההשקעות.

מה זה החזר מס מהפסדים בשוק ההון

מה זה בעצם החזר מס מהפסדים?

לכל אזרח במדינת ישראל יש חובות אך יש לו גם זכויות. כפי שרשות המס דורשת בין 15% – 25% על כל הכנסה בגין רווח בשוק ההון, היא גם מחזירה לכם מס על ההפסדים על כן מגיע לכם החזר מס מהפסדים בשוק ההון. כמו שאתם יודעים, אנשים רבים משקיעים בשוק ההון ובבורסה על מנת להרוויח אך יכול להיות מצב של הפסד. על מנת להסביר את חישוב החזרי מס משוק ההון על ההפסדים, נסביר תחילה מהו מגן מס.

מגן מס וחשיבותו

מצב של מגן מס הוא מצב הופכי לתשלום מס. מצב זה נוצר בעת מכירת נייר ערך בהפסד ומשמש לצורך קיזוז מס רווחי הון שנדרש לשלם כאשר יש רווח ממכירת נייר ערך.

מכיוון ששוק ההון הוא שוק דינמי ויש גם מקרים של מכירה ברווח וגם מקרים של מכירה בהפסד, יש קיזוז של השניים על מנת לצמצם ככל הניתן את תשלום המס על ההפסדים. ברגע ששילמתם מס על ההפסדים, תוכלו להגיש בקשת החזר מס מהפסדים בשוק ההון.

מתי יש מצב של הפסד או רווח בשוק ההון?

בשוק ההון יש תנודות אינסופיות. ברגע שרכשתם מניה היא שלכם על הנייר, מצב של רווח או הפסד יקרו רק במקרה של מכירה, פדיון או קבלת תשלום. לדוגמה, אם יש לכם נייר בשוק ההון שכרגע הערך שלו עולה, עד שלא תמכרו בפועל את הנייר לא תשלמו מס בגין רווח. אם יש לכם נייר בשוק ההון שכרגע הערך שלו יורד, עד שלא תמכרו בפועל את הנייר לא תשלמו מס בגין הפסד.

זהו פרט חשוב מאחר ועד שאתם לא תבצעו את הפעולה שאתם רוצים לבצע, לא יהיה תשלום למס הכנסה. עובדה זו משפיעה על אנשים רבים שעוסקים בתחום ומטה את ההחלטות שלהם בהתאם לצרכים שלהם.

החזר מס מהפסדים בשוק ההון
החזר מס מהפסדים בשוק ההון

החזר מס מהפסדים בשוק ההון – שווה לכם כסף!

על מנת לבדוק את הזכאות לקבלת החזרי מס השקעות וביטוחים, מומלץ ואף רצוי לפנות לגורם מקצועי! תחום המיסוי הוא תחום מורכב וסבוך ובענף הבורסה ושוק ההון כמות החוקים והתנאים רבה ביותר. רק על ידי בדיקה מקיפה של גורם מקצועי לעניין הזכויות הנובעות מכל מצב פרטני, תוכלו לדעת במדויק האם שילמתם מס עודף והאם מגיע לכם בכלל החזר מס מהפסדים בשוק ההון.

אנשים שמשקיעים בשוק ההון משקיעים כתחביב או כמקצוע, לא תמיד יודעים את הזכויות שלהם ואת התנאים המדויקים של רשות המיסים בתחום זה ולא מודעים להחזר מס מהפסדים בשוק ההון שהם יכולים לקבל. במידה והפסדתם בשנת המס האחרונה בשוק ההון, אנחנו ממליצים לכם להשאיר פרטים כדי שנוכל לברר את זכאותכם להחזר מס מההפסדים לצד החזרי מס למשקיעים בשוק ההון שנובעים גם ממצבים מזכים אחרים. הסכומים במקרים אלו עשויים להיות גבוהים ואנו נדאג שתקבלו מהם את מלוא ההחזר, עד השקל האחרון.

האם ניתן לבצע החזרי מס מהפסדים שהתרחשו לפני שנתיים?

האם ניתן לדרוש החזר מס על הפסדים בשוק ההון רטרואקטיבית? לא. אמנם בדרך כלל רשות המיסים מאפשרת לקבל החזרים עד שש שנים אחורה, אך במקרים של החזר מס מהפסדים בשוק ההון המצב אחר. הסיבה לכך היא שלא ניתן לגרור הפסדים שהתרחשו בשנת מס מסוימת לשנה שלאחר מכן, מה שאומר שניתן לקזז הפסדים מהרווחים רק באותה שנת מס ולא תוכלו לעשות זאת בשלב מאוחר יותר.

איך מבקשים החזר מס?

יש לדווח על הרווחים וההפסדים לבנק באמצעות טופס 867 הנקרא גם טופס החזר מס רווחי הון. הדיווח למס הכנסה יתרחש בכפוף למסמכים נוספים כולל טופס 106 ממקומות העבודה, אישורי מס שנתיים על הפרשות לקופת גמל ועוד. בשל מורכבות התחום בשנים האחרונות מומלץ לקבל ליווי וסיוע מתאימים מגורם מקצועי ועל הדרך לערוך תכנון מס לגיטימי החוסך אלפי שקלים בתשלומי המס.

 

השמעת המאמר לכבדי ראייה

לשיתוף המאמר:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn