החזר מס מורים

 

עובדי הוראה – האם ידעתם על זכאותכם לקבל החזר מס מורים? מיד נפרט כל מה שעליכם לדעת בנוגע להטבות המגיעות ממס הכנסה, תנאי הזכאות ואפשרויות המימוש:

מערך ההוראה הישראלי מתמודד עם מגוון עצום של בעיות – חלקן נוגעות לתלמידים ולהתנהלות השוטפת בכיתות הלימוד וחלקן האחר מתייחס לקשיים שנובעים מתפקידם של המורים עצמם. כדי לתגמל את המורים ולספק להם תמריצים להמשך עבודתם, החליטה רשות המיסים על החזר מס מורים בהתאם למצבים מזכים מסוימים ובכך להפחית מחבות המס המשולמת על ידם לאורך השנה.

כיצד פועל מנגנון החזרי המס?

רשות המיסים מבצעת חישוב שנתי לשכרם של המורים ומשבצת כל אחד מהם למדרגת מס מתאימה, ממנה נובעת חבות התשלום. אלא שבפועל, המס נגבה מהמורים דרך תלוש השכר מידי חודש, כך שקיים הסיכוי לגלות בדיעבד ששולם מס עודף שצריך להחזיר. 

דברים רבים יכולים להפחית מתשלום המס השנתי, כמו למשל סיום תואר שני, שירות מילואים, הורות, הרשמת הילד למסגרת חינוך מיוחד, החזר מס שלילי ועוד. רוב המצבים הללו מעניקים על פי החוק זכות לנקודות זיכוי במס, מהן נובעת הפחתה בתשלום. 

ככל שמצבים אלו מתרחשים לאורך השנה, הם יובאו לידיעת רשות המיסים רק בתחילת השנה הבאה דרך מילוי טופס 101 ולכן קיים פער בין הזכאות להפחתה ובין מה שנגבה מהמורים במהלך חודשי השנה. במקרה כזה ניתן להגיש בקשת החזר מס מורים ולקבל את הסכום הכספי בתוספת ריבית והצמדה ישירות לחשבון הבנק.

החזר מס מורים משנת שבתון

אחת לשש או שבע שנים יוצאים המורים לשנת שבתון, עליה הם משלמים במהלך התקופה המקדימה לשבתון כך שבפועל נגבה מהם מס הכנסה. כספי שנת השבתון עצמם פטורים ממס ולכן לא צריך לכלול אותם בסכום השנתי שעל פיו קובעת רשות המיסים את מדרגת המס.

מכיוון ששנת הלימודים החדשה נפתחת מידי שנה בחודש ספטמבר ואילו שנת המס החדשה מתחילה מידי שנה בינואר, שנת השבתון "נפרשת" על פני שתי שנות מס שונות. וכך אמנם תשלום מס הכנסה חל על חודשי העבודה בלבד, אך נוצר מצב שבו מדרגת המס נקבעת מראש וכעת התשלום במס מתרחש גם על החודשים שבהם כבר נכנס לתוקפו השבתון. לאור המצב הזה, זכאים ציבור המורים לקבל החזרי מס על שנת שבתון עבור החודשים שבהם לא עבדו. 

החזר מס מורים המועסקים על ידי קבלני הוראה

מורים שמועסקים במשרה חלקית במספר מקומות ועל ידי קבלני הוראה מסוימים, לא בהכרח עובדים בצורה מסודרת ורציפה כך ששכרם משתנה מחודש לחודש. מקרה זה כשלעצמו מספק את הזכאות לדרוש החזר מס מורים. 

החזר מס מורים

החזרי מס בעקבות מצבים מזכים נוספים

ניתן לקבל החזר מס מורים גם בכפוף למקרים הבאים:

  • עבודה אצל כמה מעסיקים שונים וללא תיאום מס, הנחשבת להטבת החזרי מס לשכירים גם במשרות שאינן בהוראה.
  • תרומה אישית מצד המורה לעמותה או לגוף בפטור מס שזכאים להחזר מס מתרומות
  • שינוי מסוים במצב המשפחתי של המורה כמו חתונה, לידת ילד או גירושין
  • מעבר למגורים ביישוב פריפריה (יישוב מזכה) שיש בו הקלות מס
  • למורה היו לאורך השנה הוצאות בשל השתלמויות, רכישת ספרים או ציוד מקצועי שנוגע לעבודתו. 

כיצד מקבלים החזר מס מורים?

כדי לבדוק ולאמת את זכאותכם להחזר מס מכל המצבים האפשריים, ניתן להשתמש בסימולטור לבדיקת הזכאות להחזר של רשות המיסים ולקבל תשובה מהירה. להערכה מדויקת של הסכום הכוללת בדיקה מקצועית, תוכלו להיעזר בגורם המתמחה בהחזרי מס שיטפל בהגשת הבקשה במלואה.

הבקשה להחזר המס מתייחסת למספר טפסים שיש למלא, לצרף אליהם מסמכים רלוונטיים ולהגיש את הכל לפקיד השומה בסניף הקרוב למקום המגורים או לחילופין באופן מקוון דרך אתר רשות המיסים. עליכם למלא את טופס 135 שמתייחס לבקשות החזרי מס ולסמן בו את כל המצבים שבגינם דרוש ההחזר. לבקשה זו יש לצרף טופס 106 מהמעסיק וכל מסמך נוסף שמוכיח זכאות להחזר, כמו למשל אישור תושבות ביישוב מזכה, תעודת זהות ובה מופיעים הילדים שנולדו ועוד. 

יש לצרף גם צילום שיק או אישור בנקאי המאמתים את פרטי חשבון הבנק. כך, כאשר יתקבל אישור להחזר המס, הכספים יועברו אליכם ישירות לחשבון הבנק ללא עיכובים מיותרים.

מתי מתקבל החזר מס למורים?

ככל גוף בירוקרטי, גם רשות המיסים סובלת מעומסים ומסחבת, כך שהטיפול בבקשות מצידה נמשך בדרך כלל 120 ימים פחות או יותר. חשוב לציין שהרשות מתחייבת לטיפול בתוך שנה, כך שמועד זה קצר יותר בכל מקרה. בסיוע מקצועי ניתן לקצר את הטיפול עוד יותר.  

עד מתי ניתן להגיש בקשה להחזר מס בשבתון?

למרות שהחזרי מס ניתן להגיש עד 6 שנים באופן רטרואקטיבי, בקשות החזרי מס למורים בשנת שבתון מתאפשרות עד ל-30 באפריל של שנת השבתון בלבד. יש לצרף לבקשה את טפסי 106 מכל מקום עבודה לאורך השנה. 

האם מורים זכאים להחזר מס בפרישה?

בהחלט. הזכאות להחזרי מס תוכל להתרחש ממגוון נסיבות כמו צבירת ריבית מחסכונות, פיקדונות וקופת גמל, מימוש כספי הקרן כקצבה בפטור מס ועוד.

 

השמעת המאמר לכבדי ראייה:

לשיתוף המאמר:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn