החזר מס משלמי מזונות

 

החזרי מס ניתנים בדרך כלל בעקבות הטבות שלא מומשו. רשות המיסים מעניקה הטבות רבות על מנת לצמצם את הפערים ואת המצבים הכלכליים במדינה. במצב של פרידה וגירושים ישנם תשלומי מזונות. מאחר ותשלומים אלו יכולים להכביד על המצב הכלכלי, רשות המיסים העניקה הטבה בנקודות הזיכוי למס הכנסה למשלמי המזונות. אם לא מימשתם את ההטבה או שלא ידעתם על קיומה תוכלו לבקש החזר מס משלמי מזונות.

מי זכאי להטבה? כמה כסף שווה ההטבה? איך ניתן להגיש את הבקשה? איזה טפסים יש לצרף לבקשה? ולעוד מידע חשוב שיחסוך לכם כסף, קראו וגלו:

ההטבה בעקבות תשלום מזונות

ההטבה שמשלמי מזונות מקבלים היא בדמות נקודת זיכוי אחת במס הכנסה. הזכאים להטבה הם:
*בן הזוג שמשלם מזונות לילדים שאינם גרים איתו – זכאי לנקודת זיכוי מזונות ילדים.
*בן הזוג שהתחתן בפעם השנייה וממשיך לשלם מזונות עבור בת זוגו ולא עבור ילדיו – זכאי לנקודת זיכוי אחת.

בנוסף ניתן לקבל החזרי מס גם בתור גרושים שלא נישאו בשנית וגם לאבות במשמרת משותפת או מלאה על הילדים. מדוע ואיך ניתן לקבל את ההחזרים? המשיכו לקרוא:

מהם נקודות זיכוי?

החזר מס משלמי מזונות ניתן בעקבות הנחה שניתנת במס הכנסה. ההנחה היא על ידי נקודות זיכוי ולכן נקודות זיכוי שוות כסף. ככל שתקבלו יותר נקודות זיכוי כך התשלום שלכם למס הכנסה יפחת עד שתגיעו לאפס.

ניתן לקבל נקודות זיכוי על מספר קריטריונים רבים ורשות המיסים עושה זאת על מנת לנסות לצמצם את הפער הכלכלי ככל האפשר בין קבוצות שונות באוכלוסייה. חלק מהקריטריונים הם: הורות לילדים, התגוררות ביישוב פריפריאלי, סיום לימודים מקצועיים או אקדמיים, סיום שירות צבאי או שירות מילואים, בגין נכות ועוד.

באופן אוטומטי תושבי ישראל מקבלי נקודות זיכוי במס הכנסה (2.25 נקודות לגברים ואילו 2.75 נקודות לנשים). נכון לשנת 2022, נקודת זיכוי אחת שווה 223 ש"ח בחודש ו- 2,676 ש"ח בשנה. כמובן שאם תקבלו נקודת זיכוי לא שלמה תהיו זכאים להנחה באופן היחסי.

החזר מס משלמי מזונות
החזר מס משלמי מזונות

הנחה במס בעקבות תשלום מזונות

כל עובד שכיר ממלא טופס 101 כאשר הוא מתחיל לעבוד אצל המעסיק. מלבד הפרטים הטכניים בטופס, הטופס שואל אתכם שאלות על מנת להבין את הזכאות שלכם לנקודות זיכוי. אל הטופס יש לצרף אישורים רלוונטיים. אם מילאתם כראוי את הטופס והעברתם אותו למקום העבודה, הם יעדכנו את ההנחה שלכם במס ההכנסה ויגבו תשלום מס מופחת.

מצב של החזרי מס בגין תשלום מזונות מתקיים כאשר מקום העבודה לא הוריד לך את ההטבה המגיעה לך ושילמת יותר מס מהתשלום אותו אתה נדרש לשלם. אם שילמת עודף מס במהלך השנה, תוכל לקבל החזר מס משלמי מזונות.

תהליך הגשת הבקשה להחזר מס

תחילה נסביר כי ניתן להגיש בקשה להחזר מס רק ששנת המס הסתיימה וזאת על מנת לחשב את תשלום המס החוייב בפועל ותשלום המס הנדרש לתשלום במהלך השנה. במצב של תשלום עודף מס, יינתן החזר מס משלמי מזונות על ידי הגשת בקשה להחזר מס.

עליכם לפנות לרשות המיסים ולצרף את טופס הבקשה – דרך האתר המקוון, הסניף הפיזי באמצעות פקיד שומה או דרך שליחת מכתב בדואר.

אל טופס הבקשה עליכם לצרף טופס 106 (טופס המרכז את כל הנתונים והרכיבים ששולמו על ידי המעסיק). בנוסף יש לצרף פסק דין המעיד על תשלום מזונות או הסכם מזונות חתום.

הבקשה תועבר לרשות המיסים ושם הזכאות שלה תיקבע. אם תימצאו זכאים להחזר מס תקבלו אותו ישירות לחשבון הבנק שלכם.

אופן חלוקת המשמרות על הילדים משפיעה על ההטבה במס

ניתן לקבל גם החזר מס לאבות במשמורת מלאה ובמשמורת משותפת. כאשר הורים מתגרשים ויש להם ילדים, קיימות מספר אפשרויות לקבלת המשמורות על ילדים. בעוד שבדרך כלל הילדים נמצאים בחזקת האם, ישנם מצבים שבהם ההורים מקבל משמרות משותפת על הילדים ומצבים בהם האב מקבל משמורת מלאה על הילדים.

גם במקרים אלו האב יזכה לקבל הטבה במס הכנסה. החזרי מס לגרושים ניתן לקבל כאשר האב מקבל משמורת מלאה על הילדים והוא עדיין לא התחתן בשנית, במצב כזה הוא יהיה זכאי לנקודת זיכוי אחת במס הכנסה. כאשר האב נישא בשנית, הזכויות וההטבות משתנות ויש לבדוק את הזכאות בהתאם לכל מצב. גם במצב של משמורת משותפת, אם האב משלם מזונות כחוק הוא יהיה זכאי לנקודת זיכוי אחת במס הכנסה.

אני עצמאי, איך אוכל לקבל החזר מס משלמי מזונות?

בתור עצמאי שלא ממלא טופס 101, עלייך למלא טופס 1301 ולצרף אותו לדו"ח השנתי שאתה אמור להגיש לרשות המיסים לאחר כל שנת מס. לאחר חישוב המס אתה אמור לקבל את ההנחה ואם לא תקבל אותה תוכל להגיש בקשה להחזר מס משלמי מזונות.

האם ניתן לקבל החזר מס משלמי מזונות רטרואקטיבית?

בהחלט כן. רשות המיסים מאפשרת להגיש בקשה להחזרי מס עד שש שנים אחורה. כלומר החזר מס על שנת מס 2016 תוכל להגיש עד סוף שנת 2022.

 

השמעת המאמר לכבדי ראייה

לשיתוף המאמר:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn