החזר מס עוסק מורשה

 

אתם עוסק מורשה? ידעתם שאתם זכאים לקבלת החזר מס עוסק מורשה? זכרו, ידע זה כוח. ככל שתדעו יותר כך תוכלו למקסם את הזכויות וההטבות המגיעות לכם. במאמר זה נסביר מהו עוסק מורשה ואיך עליו לשלם תשלומים למס הכנסה, בנוסף נתאר את הסיבות בגינם תהיו זכאים להחזר מס. המשיכו לקרוא וגלו מידע שיחסוך לכם הרבה כסף:

מיהו העוסק המורשה?

עוסק מורשה הוא עצמאי שמחזור ההכנסות השנתי שלו עולה על 102,292 ש"ח (נכון לשנת 2022) או שהוא מוגדר כבעל מקצוע שאינו מורשה להיות עוסק פטור. מקצועות שאינם יכולים להירשם ברשויות כעוסק פטור הם: אדריכלות, רופאים למיניהם, עורכי דין, רואי חשבון ועוד.

על עוסק מורשה לדווח לשלושה גופים: ביטוח לאומי, מס הכנסה ולמס ערך מוסף (מע"מ). אם העסק מעסיק עובדים עליו לדווח למס הכנסה מעבידים ולביטוח לאומי מעבידים (בגין הפרשות מס וביטוח לאומי ממשכורות העובדים).

מהם המיסים שעל עוסק מורשה לשלם?

על עוסק מורשה לשלם תשלומי מס ערך מוסף בגין כל הכנסה שהוא מקבל, את תשלום המע"מ הוא גובה מהלקוחות שלו ומעביר את הסכום למע"מ. בגין כל הכנסה על העוסק להוציא חשבוניות מס שמטרתם תיעוד ודיווח ההכנסות. יש לדווח בכל חודש או חודשיים למע"מ (תלוי בעיסוק של העסק בהתאם להחלטת מע"מ).

עוסק מורשה לא משלם רק מע"מ, בנוסף הוא משלם גם למס הכנסה. על מנת לדעת מהו גובה התשלום למס הכנסה, על העוסק המורשה להגיש בסוף שנה דוח שנתי עם כל המידע על ההכנסות וההוצאות.

ביצוע תשלום למס הכנסה

בניגוד לקבלת החזר מס עוסק פטור שנובע מדיווח שנתי למס הכנסה, על העוסקים לשלם בכל חודש מקדמה  בהתאם לגובה המס שקובע פקיד השומה. אם אתם עסק קיים, פקיד השומה יעריך את גובה המס שעליכם לשלם על פי מחזור העסקאות שלכם בשנה הקודמת. אם אתם עסק חדש, פקיד השומה יעריך את גובה המס שעליכם לשלם על פי צפי ההכנסות שלכם.

עליכם להגיש בקשת החזר מס עוסק מורשה כאשר אתם חושבים כי שילמתם מס עודף במהלך שנת המס ואתם רוצים לדרוש אותו בחזרה. ישנם שלושה מצבים שבהם תבקשו החזרי מס, כאשר גובה המקדמות עבר את גובה התשלום שעליכם לשלם, בגין קיזוז הוצאות מוכרות ובגין נקודות זיכוי במס הכנסה.

החזר מס עוסק מורשה
החזר מס עוסק מורשה

החזר מס עוסק מורשה בעקבות קיזוז הוצאות מוכרות

הוצאה מוכרת היא הוצאה של העסק שאותה ניתן לקזז עם ההכנסות של העסק ולשלם תשלום מס מופחת. רשות המיסים אינה מכירה בכל הוצאה ומכאן שמה כהוצאה מוכרת. הוצאות הנחשבות מוכרות במס הן הוצאות לצורכי העסק וגדילתו על מנת לייצר הכנסה כמו הוצאות פרסום, ציוד משרדי ועוד. נציין כי ניתן לקבל החזר מס לעצמאים בעקבות הוצאות מוכרות גם שלא דרך העוסק המורשה, כמו למשל החזרי מס לחברות.

ישנם הוצאות המוכרות באופן חלקי, כלומר הן לא יוכרו באופן מלא, אלא עד תקרה מסוימת תלוי, לאיזה תחום הן משתייכות. דוגמאות להוצאות אלו: אחזקת רכב, אחזקת פלאפון, נסיעות לחו"ל, ביגוד מקצועי ועוד. כמובן שזה תלוי מאוד בעיסוקו של העסק, חלק מהוצאות אלו יוכרו במלואם לעסקים שונים.

שימו לב, עוסק מורשה רשאי לקזז את המע"מ ששילם עבור ההוצאה עם תשלום המע"מ אותו הוא חייב. את תשלום הבסיס (ללא תשלום המע"מ) הוא רשאי לקזז עם ההוצאות שלו על מנת להקטין את ההכנסה החייבת במס הכנסה. במהלך שנת המס עליכם לתעד כל הוצאה שלכם באמצעות קבלות ולהעבירה לרואה החשבון המגיש עבורכם את הדוח השנתי למס הכנסה. על פי דוח זה יקבע גובה המס שעליכם לשלם עבור אותה שנה מס.

ככל שתהיו מודעים להוצאות המוכרות שלכם בעסק, תשמרו את הקבלות ותערכו תיעוד מסודר, כך תשלמו פחות מס בסוף השנה. כאשר לא הגשתם את הפרטים הנכונים, תוכלו להגיש בקשת החזר מס עוסק מורשה בגין הוצאות אלו!

החזר מס עוסק מורשה בגין נקודות זיכוי

כל אדם במדינת ישראל זכאי ל- 2.25 נקודות זיכוי בגין היותו תושב מדינת ישראל. הנשים זכאיות לתוספת של 0.5 בנקודות זיכוי. מלבד נקודות זיכוי אלו ישנם מספר קריטריונים המזכים בנקודות זיכוי נוספות, כגון: סיום לימודים, שירות מילואים, מגורים בעיר המוגדרת כפריפריה, בגין הורות לילדים ועוד.

כל נקודת זיכוי שאתם זכאים אליה מפחיתה לכם את תשלום מס ההכנסה. נכון לשנת 2022, נקודת זיכוי אחת שווה 218 ש"ח בחודש ו- 2,616 ש"ח בשנה. בדוח השנתי שאתם מגישים למס ההכנסה עליכם לוודא כי אתם ממלאים את הפרטים הנכונים ויכול להיות שתהיו זכאים בגינם למתן החזר מס עוסק מורשה.

לדוגמה, פקיד השומה הורה לאפרת לשלם מקדמה בסך 1000 ש"ח בכל חודש למס הכנסה בהתאם למחזור ההכנסות שלה והפרטים האישיים שלה. במהלך השנה נולד לאפרת ילד, כיום רשות המיסים מעניקה 1.5 נקודות זכות בשנת הלידה ועל פי החישוב אפרת תהיה זכאית להנחה במס הכנסה של 327 ש"ח בחודש.

לכן, יכול להיות מצב בו אפרת תשלם במהלך השנה יותר מס ממה שהיא צריכה לשלם, כמובן שתשלום המס תלוי בעוד גורמים רבים אך הנה דוגמה לסיבה שבגללה תבקשו החזר מס עוסק מורשה.

האם ניתן להגיש בקשה להחזר מס רטרואקטיבי?

כן, רשות המיסים מאפשרת להגיש בקשה להחזר מס עד שש שנים אחורה.

איך מגישים בקשה להחזר מס?

ניתן לעשות זאת לבד באמצעות טופס 135, אך ניתן גם להסתייע בחברה מקצועית שתמקסם את ההחזרים שתקבלו ותמנע טעויות שידחו את בקשת ההחזר. השאירו לנו פרטים ונדאג שנציג מטעמינו יצור אתכם קשר.

 

השמעת המאמר לכבדי ראייה:

לשיתוף המאמר:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn