החזר מס עוסק פטור

 

אתם עוסקים פטורים? אתם רוצים להיות עוסקים פטורים ומתלבטים בעקבות נושא המיסים? מעוניינים לדעת כיצד לקבל החזר מס עוסק פטור? המאמר הזה הוא בשבילכם.

במאמר זה נדון במי זכאי להיות עוסק פטור, מדוע בכלל עוסק פטור זכאי להחזר מס, איך להגיש את הבקשה להחזר? ומדוע החזר מס עוסק פטור יחסוך לכם הרבה כסף.

מה זה עוסק פטור?

רק מי שמחזור ההכנסות השנתי שלו מהעסק לא עולה על 102,292 ש"ח (נכון לשנת 2022), מורשה להיות עוסק פטור על ידי רשות המיסים. עוסק פטור הוא עצמאי שפועל במחזור הכנסות נמוך ולכן המדינה מטיבה איתו ומעניקה לו פטור מתשלום מס ערך מוסף – מע"מ (מכאן השם עוסק פטור). כיום תשלום מע"מ נגבה בגין כל הוצאה והגובה המע"מ הוא 17% מעלות המוצר או השירות.

להבדיל ממצבי החזר מס לחברות שבהם המיסים מתקזזים או מופחתים גם במע"מ, עוסק פטור אינו משלם מס ערך מוסף אך הוא עדיין צריך לשלם תשלומים לביטוח לאומי ולמס הכנסה. על עוסק פטור להגיש דוח למס הכנסה עבור כל שנת מס עד ה-31 לינואר, בדרך כלל יש הארכות עד ה-30.4 אך יש לוודא מול רשות המס. במידה ועוסק פטור הגיש את הדוח לאחר התאריך, הוא יצטרך לשלם קנס.

כמה נקודות חשובות על עוסק פטור

* עוסק פטור אינו צריך להגיש דוח דו חודשי למע"מ כמו עוסק מורשה מאחר ואינו משלם מע"מ.
* עוסק פטור אינו רשאי להוציא חשבוניות מס מאחר והוא אינו משלם מס ערך מוסף. עליו להוציא קבלה בגין כל הכנסה שהוא שמקבל.
* במידה ולאדם שכיר ובנוסף הוא מחזיק בתיק עוסק פטור, אין קשר בין גובה ההכנסות שלו כשכיר לתקרה השנתית המותרת כעוסק פטור.

תהליך תשלום המס למס הכנסה

גובה המס שעל עוסק פטור לשלם נקבע על פי גובה ההכנסה השנתית שלו, אותה ניתן לדעת אך ורק ששנת המס הסתיימה. אך העסק אינו משלם מס רק בסוף השנה, אלא על ידי תשלום מקדמות חודשיות (לעיתים דו חודשיות) שקובע פקיד השומה. אם אתם עסק קיים, פקיד השומה יעריך את גובה המקדמה לפי מחזור העסקאות שלכם בשנת המס הקודמת. אם אתם עסק חדש, פקיד השומה יקבע את גובה המקדמה בהתאם למחזור העסקאות הצפוי של העסק.

כיצד מתבצע תשלום את המקדמות? תקבלו שוברי תשלום שבאמצעותם תדווחו על מחזור העסקאות שלכם באותה התקופה ותשלמו את המקדמה בשיעור הרשום בשובר.

חשוב שתדעו, אי דיווח על מחזור הכנסות לצורך קביעת גובה המקדמה הוא עבירה. בנוסף, על מי שלא משלם את מקדמות המס, יוטל עליו הפרשי הצמדה וריבית.

החזר מס עוסק פטור

מדוע עוסק פטור זכאי להחזר מס?

כפי שהסברנו, עוסק פטור משלם במהלך שנת המס מקדמה על החשבון השנתי שלו לפי ההכנסה השנתית הצפויה שלו. בדרך כלל בהגשת הדוח השנתי מגלים העסקים לאחר חישוב מחזור עסקאות – האם היה גבוה או נמוך מהמחזור הצפוי. במקרה שמחזור ההכנסות היה גבוה, העסק יצטרך לשלם את יתר המס בהתאם למדרגות המס ולנקודות הזיכוי המגיעות לו. במקרה שמחזור היה נמוך, הוא שילם עודף מס ולכן מגיע לו החזר מס עוסק פטור.

הידעתם? ניתן לקבל החזר מס עוסק פטור גם בעקבות נקודות זיכוי

כל אדם במדינת ישראל זכאי ל- 2.25 נקודות זיכוי במס הכנסה מעצם היותו תושב מדינת ישראל. הנשים זכאיות ל- 0.5 נקודות זיכוי נוספות מעצם היותן נשים. ניתן לקבל נקודות זיכוי נוספות בגין קריטריונים שונים, כמו: התגוררות בפריפריה, הורות לילדים, שירות במילואים, סיום לימודים ועוד.

נכון לשנת 2022, נקודת זיכוי אחת שווה 218 ש"ח בחודש ו- 2,616 ש"ח בשנה.

יכול להיות מצב שפקיד השומה קבע לכם תשלום מס על פי צפי שנתי ועל פי הנתונים האישיים שלכם, אך במהלך השנה חלו שינויים שהתקבלו בגינם נקודות זיכוי במס. במצב כזה, חישוב תשלום המס שגוי ותשלמו עודף מס – על כן מגיע לכם החזר מס עוסק פטור. לכן, תוכלו להגיש בקשת החזרי מס לעצמאיים, החזר מס עוסק מורשה וכמובן לעוסקים פטורים.

איך מגישים בקשה להחזר מס?

כפי שציינו, בכל שנה על העוסק הפטור להגיש דוח שנתי למס הכנסה. על פי דוח זה יחושב המס הסופי שעל העוסק לשלם עבור שנת המס. עליכם לוודא כי כל הפרטים שלכם נכונים ומעודכנים על מנת לשלם רק את מה שאתם חייבים!

כאשר שילמתם מס עודף בעקבות אי ידיעה של הזכויות המגיעות לכם או טעות במסמכים, תוכלו להגיש בקשה לפקיד השומה במס הכנסה לדרישת החזר מס עוסק פטור. אל הבקשה תוכלו לצרף את כל המסמכים עם הפרטים הרלוונטיים. בנוסף קיימת אפשרות להגיש את הבקשה באופן מקוון.

האם שווה לי בכלל להגיש בקשה להחזר מס?

בהחלט! רשות המיסים מאפשרת להגיש בקשות להחזר מס עד שש שנים אחורה, ביניהם גם בקשת החזר מס עוסק פטור.

האם כדאי להגיש את הבקשה להחזר מס באופן עצמאי?

מומלץ להיעזר בגורם מקצועי שיהפוך עבורכם את התהליך לקל ומהיר. אנחנו מציעים ליווי מקצועי בתהליך על מנת לוודא שתקבלו את כל הכספים המגיעים לכם. השאירו עוד היום פרטים ונדאג שנציג מטעמינו יצור אתכם קשר ויספק את כל המידע לגבי החזר מס עוסק פטור.

 

השמעת המאמר לכבדי ראייה:

לשיתוף המאמר:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn