החזר מס רכישה במכירת דירה שניה

 

מבחינת מדינת ישראל קניית דירה שנייה נחשבת כפריבילגיה ואינה באמת נחוצה, היא נחשבת כדירה להשקעה ולכן תשלום מס הרכישה הנדרש על רכישת דירה שכזו הוא גבוה מאוד. ישנם שתי דרכים לקבל החזר מס רכישה במכירת דירה שניה וחשוב להכיר אותן על מנת לחסוך כסף רב. במאמר נציג את הדרכים ונעניק לכם רקע על התחום. זכרו כי ידע הוא כוח והוא יכול לגרום לך שתינצלו מעשיית טעויות מיותרות:

מהו מס רכישה?

מס רכישה הוא סכום המס שיש לשלם עבור רכישת דירה. גובה המס הנדרש לתשלום יהיה אחוז מסוים מתוך מחיר העסקה. כאשר מדובר על דירה שאינה למגורים, כמו חנות, משרד, מגרש ועוד, גובה המס הנדרש לתשלום יהיה קבוע ולא משתנה בהתאם לגובה העסקה. תשלום המס מתבצע על ידי משרד המיסוי למקרקעין.

מדינת ישראל הגדירה פעולות מסוימות שלא נחשבות כ-"מכירת דירה" ולכן לא מחויבות בתשלום מס רכישה. פעולות כמו: הורשת דירות, העברת דירה בעקבות גירושין, כונס נכסים ועוד.

ישנם שני מקרים בהם ניתן לקבל החזר מס רכישה במכירת דירה שניה והם: החזר מס בעקבות שיפור דיור, החזר מס בעקבות טעות בחישוב גובה המס ששולם.

חישוב תשלום מס רכישה

ברכישת דירה שנייה, נדרש לשלם תשלום מס על פי מדרגות שונות, להלן החישוב-
1.עסקאות בגובה עד 1,300,000 ש"ח– מס הרכישה יהיה בשיעור של 5% מגובה העסקה.
2.עסקאות בגובה עד 3,900,000 ש"ח- מס הרכישה יהיה בשיעור של 6% מגובה העסקה.
3.עסקאות בגובה עד 5,400,000 ש"ח- מס הרכישה יהיה בשיעור של 7% מגובה העסקה.
4.עסקאות בגובה עד 17,800,000 ש"ח- מס הרכישה יהיה בשיעור של 8% מגובה העסקה.
5.עסקאות העולות על סכום של 17,800,000 ש"ח- מס הרכישה יהיה בשיעור של 10% מגובה העסקה.

(הנתונים מעודכנים לשנת 2022 ובוצע עיגול של הסכומים)

החזר מס רכישה במכירת דירה שניה בעקבות טעות בחישוב תשלום המס

הצגנו את מדרגות המס שמהוות חישוב תשלום מס הרכישה בעת מכירת דירה שנייה. ניתן לראות כי הפערים הם גבוהים, גם בסכומים וגם באחוז המס שצריך לשלם. כל טעות בחישוב עלולה להביא לתשלום עודף וגבוה מאוד של מס הרכישה. מאחר וטעויות אלו נפוצות, רשות המיסים מאפשרת לבדוק זכאות להחזר מס בעקבות טעות בתשלום המס באתר שלה. תוכלו להזין את הפרטים שלכם ולראות את אתם צריכים לשלם תשלום מס נוסף של ההפרש או לקבל החזר מס על עודף התשלום.

נמצא כי עליכם לקבל החזר מס רכישה דירה שניה? עליכם להגיש בקשה לקבלת החזר מס רכישה במכירת דירה שניה. אם סכום ההחזר הוא מתחת ל-500 ש"ח, תוכלו להזין את הפרטים שלכם בקלות ולקבל את ההחזר ישירות לחשבון הבנק. אם סכום ההחזר גבוה מ-500 ש"ח, עליכם למלא טפסים ולהגיש לבנק שלכם, הבנק ידאג לבקשה ויפקיד את הסכום בחשבון שלכם.

החזר מס רכישה במכירת דירה שניה
החזר מס רכישה במכירת דירה שניה

החזר מס רכישה במכירת דירה שניה בעקבות שיפור דיור

אם רכשתם דירה שנייה ובכוונתכם למכור את הדירה הראשונה, תיקראו "משפרי דיור" ולכן תהיו זכאים לקבל פטור מתשלום מס רכישה. זאת מאחר ובסוף תישארו רק עם דירה אחת.

בקניית הדירה השנייה תצטרכו לשלם את מס הרכישה על פי החישוב המקובל. אם תמכרו את הדירה הראשונה תוך 18 חודשים מביצוע העסקה, תקבלו החזר מס רכישה במכירת דירה שניה.

מדינת ישראל רואה בדירה שנייה, דירה להשקעה ואם המצב לא כך עבורכם, עליכם למכור את הדירה תוך שנה וחצי על מנת לקבל החזר מלא על גובה המס ששולם. זוהי עובדה חשובה ולכן עליכם לשים לב על מנת לא לשלם מס רכישה מיותר.

לא רק החזר מס רכישה במכירת דירה שניה – גם החזר מס שבח

כאשר מוכרים וקונים דירות ישנם מספר סוגים שונים של תשלומי מס שצריך לשלם, מס שבח הוא ביניהם. מס שבח הוא המס שצריך לשלם על כך שהדירה השתבחה. כלומר, על העובדה כי מכרתם דירה ברווח. חישוב החזר מס שבח מתבצע על ידי קיזוז ההוצאות שגרמו לערך הדירה לעלות, כמו שיפוץ, תחזוקה ועוד. עובדה זו יכולה לזכות אתכם בהחזר מס על מס השבח ששילמתם.

החזרי מס נוספים בתחום הנדל"ן

החזרי מס נדל"ן ניתנים בעקבות תשלום מס רכישה, תשלום מס שבח, תשלום משכנתא ועוד. החזר מס משכנתא מתבצע על ההפקדות שאתם מפקידים עבור ביטוח החיים שלכם, מדובר על 25% אחוז מההפקדה החודשית וזהו החזר משתלם במיוחד.

עסקאות נדל"ן הן עסקאות מורכבות ולא פשוטות ולכן על מנת לבצע את העסקה המשתלמת ביותר, יש צורך להכיר את החוק על בוריו ולחשב את כל התשלומים הנדרשים מראש. זיהיתם כי יכול להיות שתהיו זכאים להחזר מס, פנו בהקדם לרשות המיסים ולרשות המקרקעין ודרשו את הכספים שלכם בחזרה!

איך אדע מהו סכום ההחזר שעליי לקבל?

אם אתם מקבלים החזר מס בעקבות שיפור דיור, אתם תקבלו החזר על מלוא מס הרכישה ששילמתם. אם אתם מקבלים החזר מס בעקבות טעות בחישוב, תוכלו להיכנס לאתר רשות המיסים ולבדוק במחשבון את סכום ההחזר.

איך אדע מהו תשלום מס הרכישה שעליי לשלם?

במאמר הצגנו את מדרגות מס של מס רכישה. על מנת לדעת סכום מדויק, תוכל לגשת לאתר רשום המיסים, שם תמצא סימולטור לחישוב מס רכישה מדויק.

 

השמעת המאמר לכבדי ראייה

לשיתוף המאמר:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn