חישוב החזר מס שבח

רבים הרוצים למכור את דירתם מתלבטים האם כדאי להם למכור את הדירה בעקבות תשלום גבוה ב מס שבח. יחד עם זאת, ישנם מצבים רבים המזכים בפטור ממס שבח, כך שגם אם הוא שולם וגיליתם על עמידה בתנאי הפטור בדיעבד, ניתן לדרוש ממס הכנסה לבצע חישוב החזר מס שבח ולקבל בחזרה את הסכום ששולם.

מהו חישוב החזר מס שבח? מהם הקריטריונים לפטור ממס שבח? מדוע יש זכאות להחזר בגין תשלום מס שבח? מהו טופס החזר מס שבח? ולעוד מידע שחשוב שכדאי שתדעו, המשיכו לקרוא:

מהו מס שבח?

מס שבח הוא המס המוטל על רווח מכירת דירה. כאשר קניתם דירה במחיר מסוים ולאחר מספר שנים מכרתם במחיר גבוה יותר, הדירה "השתבחה" ועל מחיר ההפרש מוטל מס שבח. נכון לשנת 2022, שיעור מס השבח עומד על 25% מתוך השבח נטו שנוצר בעקבות מכירת דירה. על מנת להגיע לשבח נטו מורידים מהשבח ברוטו עלויות של: מתווך, עורך דין, מס רכישה, אגרה, תשלומים בגין שיפוצים על הדירה ועוד.

קריטריונים לפטור ממס שבח

עד שנת 2014 הרוב המוחלט של מוכרי הדירות קיבל פטור ממס שבח, משנה זו שונתה הרפורמה ומספר הזכאים לפטור הצטמצם.

עד שנת 2014 היה ניתן לקבל פטור מס שבח בדירה שעברה בירושה, במכירת דירה אחת בכל ארבע שנים (ללא תלות בכמות הדירות שבבעלות המוכר) ובמכירת שתי דירות בו זמנית כאשר במקום הדירות המוכר קונה דירה אחת יחידה למגורים (כאשר גובה עלות הדירה הוא על סך 75% לפחות מערך שתי הדירות שהוא מכר ביחד). כמובן לאחר חישוב החזר מס שבח – מידע זה נכון ומעודכן לשנת 2022.

כיום, מי שזכאי לפטור מס שבח הוא מי שבבעלותו דירה יחידה והוא גר בה במשך 18 חודשים.
אך מי שקנה את הדירה לפני שנת 2014 יזכה עדיין לפטור מסוים על שבח הדירה באופן יחסי לפי מספר השנים.

ניתן דוגמה, בשנת 2011 רכשתם דירה בגובה מיליון ש"ח ובשנת 2019 מכרתם את הדירה בסכום של 1.9 מיליון. במשך תשע השנים שהדירה בבעלותכם היא השתבחה בסכום של 100,000 ש"ח בשנה. לכן, על שלושת השנים הראשונות לא תשלמו מס שבח אלא על השנים לאחר מכן. עבור שש השנים (החל משנת 2014) תשלמו מס שבח בשיעור של 25% כלומר 150,000 ש"ח (מתוך 600,000 ש"ח סכום שבח מחושב).

פטור ממס שבח בעקבות הסכם גירושין

אם דירה הועברה בעקבות פסק דין, העברת הדירה לא תוגדר כמכירת דירה ולכן לא יחול עליה חובת תשלום מס שבח. מאחר והדירה עוברת ללא תמורה לבן/בת הזוג או לילדים האירוע הוא אינו אירוע מס והוא אינו מחויב בתשלום מס. במקרה זה ניתן לבצע חישוב החזר מס שבח במקרה ושולם מס על הדירה.

חישוב החזר מס שבח
חישוב החזר מס שבח

מדוע ניתן לקבל החזר מס שבח?

בסוגיית החזרי מס נדל"ן כפי שציינו, ניתן לקזז תשלומים שונים, ביניהם הוצאות שנועדו להשביח את הדירה – שיפוצים, תיקונים ועוד. לכן, הוצאות אלו הן הוצאות חשובות ועליכם לשמור את כל הקבלות וההוכחות לכך שההוצאה נעשתה, ללא זה לא ניתן להכיר בהוצאה על מנת לקזז אותה מהשבח.

לדוגמה, רכשתם דירה ב- 3.1 מיליון שקלים. לאחר 10 שנים מכרתם אותה ב- 3.8 מיליון שקלים. במהלך השנים שיפצתם את הדירה והשבחתם אותה בעלות של 200,000 ש"ח. בעת מכירת הדירה עליכם להגיש את כל ההוצאות הרלוונטיות.

כעת, במקום לשלם מס שבח על סכום של 700,000 ש"ח תשלמו מס שבח על סכום של 500,000 ש"ח. זהו סכום משמעותי, מדובר על חיסכון של 50,000 ש"ח בעת מכירת הדירה רק בזכות העובדה כי שמרתם את כל הקבלות והמסמכים הרלוונטיים להוכחת שבח הדירה.

חישוב החזר מס שבח – על ידי תהליך "תיקון מס שבח"

על מנת לקבל את החזר המס עליכם להגיש לרשויות את כל ההוכחות המעידות על הוצאות למטרת שבח הדירה. לתהליך זה קוראים "תיקון מס שבח", כלומר, אתם מתקנים את המידע הקיים אצל הרשויות ומראים כי אתם זכאים להחזר על המס העודף ששילמתם.

שימו לב: החזרים ממס שבח אינם ההחזרים היחידים ממס הכנסה וישנה זכאות גם לקבלת החזר מס משכנתא או החזר מס רכישה במכירת דירה שניה עליהם תוכלו לקרוא כאן באתר.

חישוב החזר מס שבח – סימולטור באתר רשות המיסים

רשות המיסים הקימה באתר שלה סימולטור המראה את גובה החזר מס שבח בהתאם לנתונים שתזינו. בנוסף על ידי בדיקה בסימולטור ניתן לדעת מהו מס השבח העתידי שתצטרכו לשלם כאשר תמכרו דירה, לפי זה אנשים רבים בודקים האם בכלל כדאי להם למכור את הדירה.

האם ניתן להגיש בקשה להחזר מס רטרואקטיבי?

כן. כיום רשות המיסים מאפשרת להגיש בקשות להחזר מס עד שש שנים אחרונים למגוון רחב של בקשות החזרי מס אך לא עבור בקשה זו. חישוב החזר מס שבח יעשה עד ארבע שנים ממועד ביצוע העסקה.

האם כדאי להגיש בקשה להחזר מס שבח באמצעות חברה מתמחה?

בהחלט כן! חישוב החזר מס שבח יכול להגיע לאלפי שקלים שתוכלו לקבל בחזרה ואנו נשמח לדאוג לכם להחזר עד השקל האחרון. השאירו פרטים בהקדם וניצור אתכם קשר להמשך התהליך.

 

השמעת המאמר לכבדי ראייה:

לשיתוף המאמר:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn